Példa: Tegyük fel, hogy egy vállalkozás egy adminisztratív panaszt nyújt be egy adóhivatalhoz, mert úgy véli, hogy az adóhivatal helytelenül számította ki az adóterheit. A panaszában a vállalkozás két érvet hoz fel: egyik, hogy az adóhivatal helytelenül értelmezte az adótörvényt, a másik pedig, hogy az adóhivatal elszámolta a vállalkozás jövedelmét.
Az adóhivatal elutasítja a panaszt, és a vállalkozás bírósághoz fordul. A bírósági eljárás során a vállalkozás új érvet hoz fel, miszerint az adóhivatal figyelmen kívül hagyta a vállalkozásra vonatkozó adókedvezményeket.Az télőszék döntése alapján vállalkozás új érvét érvényesnek tekintheti a bíróság, és figyelembe veheti a döntése meghozatalakor.
Példa: egy magánszemély, aki egyéni vállalkozást működtetett, jelentős adósságot halmozott fel. Később az egyéni vállalkozást törölték a nyilvántartásból Ebben az esetben felmerül a kérdés, hogy a személy adóssága megszűnik-e a nyilvántartásból való törlés következtében. A válasz az, hogy nem.
2024. július 1-től Romániában drasztikus szigorítás lépett életbe: a nem igazolható eredetű jövedelmek 70%-os adókulccsal adóznak a korábbi 16% helyett.
Ma, 2025. március 11-én egy jelentős mérföldkőhöz érkeztünk: pontosan a mai napon jár le a 2018-as adóév elévülési határideje
2025 januárjától alapvetően változik meg a romániai adóbevallási rendszer a kisvállalkozások számára. A változás központjában az úgynevezett SAF-T (Standard Audit File for Tax), vagy más néven 406-os nyilatkozat áll.
A román kormány által 2024. szeptember 4-én kiadott 107/2024-es sürgősségi rendelet célja az államháztartási hiány csökkentése és a be nem fizetett adók hatékonyabb beszedése.
A kevésbé előnyös szabályok új bűncselekményeket, magasabb büntetéseket tartamaznak. Az előnyösek arra vonatkoznak, hogy bizonyos esetekben elkerülhetőek, vagy csökkenthetőek a büntetések.
Tegnap hagyta jóvá az Országos Adóhatóság a közép- és nagyadózók listáját.