Képzeljük el egy este történéseit egy nagy, modern kaszinóban, ahol a biztonsági szobában ülünk a monitorok előtt. Ez a megfigyelőközpont olyan, mint amit az adóhatóság lát SAF-T rendszeren keresztül - minden mozgást, minden eseményt rögzít és elemez.
Ahogy a kaszinó biztonsági rendszere nem csak rögzít, hanem azonnal jelez minden szabálytalanságot, úgy a SAF-T is figyeli és elemzi a vállalkozás minden mozdulatát.
A SAF-T bevezetésével a kisvállalkozásoknak rendszeresen kell megosztaniuk könyvelési és pénzügyi adataikat az adóhatósággal.
A változás jelentőségét jól mutatja, hogy míg korábban egy-egy szabálytalanság akár évekig is rejtve maradhatott, az új rendszerben az automatizált ellenőrzések miatt szinte azonnal kiszűrhetővé válnak a problémás tranzakciók.
Eddig ha egy vállalkozás például túllépte a készpénzforgalmi limiteket, csak akkor derült ki, ha épp ellenőrzés érkezett. Most viszont a rendszer azonnal, automatikusan jelezni tudja ezeket a túllépéseket. A személyes és céges költségek keveredése is sokkal kockázatosabbá válik. Míg eddig talán át lehetett csúsztatni egy-egy személyes vásárlást a cég költségei közé, az új rendszer sokkal élesebben fog figyelni az ilyen esetekre.
2022-től kezdve a nagyvállalatok számára már kötelező volt a SAF-T alkalmazása, 2023-ban pedig a közepes méretű cégek is csatlakoztak a rendszerhez. 2025-től minden kisvállalkozás és nem rezidens, adózó számára kötelezővé válik a rendszer használata. Ez azt jelenti, hogy gyakorlatilag minden gazdasági szereplőnek össze kell állítania és rendszeresen be kell nyújtania a SAF-T fájlokat.
Fontos tudni, hogy nem minden kisvállalkozásnak kell SAF-T jelentést készítenie. Mentesülnek például az egyéni vállalkozók, családi vállalkozások, ügyvédi irodák, közjegyzői irodák, egyéni orvosi rendelők is..
A rendszeres adatszolgáltatást az áfa-bevallás gyakorisága határozza meg. A havi áfa-bevallók havonta, míg a negyedéves, féléves, éves bevallók és az áfa-körön kívüli vállalkozások negyedévente jelentenek. A jelentést a következő hónap végéig kell benyújtani.
Az eszközjelentés évente egyszer esedékes, az éves beszámoló leadási határidejével egyidőben. Kisvállalkozásoknak először 2026-ban kell teljesíteniük.
A készletjelentést csak az adóhatóság külön kérésére kell elkészíteni, melyre minimum 30 nap áll rendelkezésre a kérés kézhezvételétől számítva.
A kisvállalkozások számára jó hír, hogy az első félévben (2025. január-június) türelmi időszak lesz érvényben. Az első jelentéseket 2025. július 31-ig lehet benyújtani szankciók nélkül.
2024. július 1-től Romániában drasztikus szigorítás lépett életbe: a nem igazolható eredetű jövedelmek 70%-os adókulccsal adóznak a korábbi 16% helyett.
Ma, 2025. március 11-én egy jelentős mérföldkőhöz érkeztünk: pontosan a mai napon jár le a 2018-as adóév elévülési határideje
A román kormány által 2024. szeptember 4-én kiadott 107/2024-es sürgősségi rendelet célja az államháztartási hiány csökkentése és a be nem fizetett adók hatékonyabb beszedése.
A kevésbé előnyös szabályok új bűncselekményeket, magasabb büntetéseket tartamaznak. Az előnyösek arra vonatkoznak, hogy bizonyos esetekben elkerülhetőek, vagy csökkenthetőek a büntetések.
Tegnap hagyta jóvá az Országos Adóhatóság a közép- és nagyadózók listáját.
Ma jelent meg a Hivatalos Közlönyben a Legfelső Semmítő- és Ítélőszék 20/2023-as döntése, amely két adóeljárási ügyben teremet egységes eljárást.