A 126/2024-es törvény fontosabb előírásai:
a) az adóeltitkolt jövedelem hitelcélú felhasználása
A törvény azt a helyzetet bünteti, amikor egy vállalkozás úgy vesz fel "kölcsönt", hogy olyan pénzt használ fel, ami tulajdonképpen adócsalásból származik. Ez a cselekedet bűncselekménynek minősül, és 3-10 év börtönbüntetéssel sújtható.
Példa:
Tegyük fel, hogy Kovács úrnak élelmiszerüzlete van. Bevételének egy részét azonban nem vezeti be a könyvelésébe, így kevesebb adót kell fizetnie. Ezeket az "el nem könyvelt" bevételeket készpénzben tartja otthon. Amikor a cégnek szüksége van pénzre mondjuk egy nagyobb kiadásra, felhasználja ezt a "fekete" készpénzt és kölcsönadja a cégnek. Ez a törvény értelmében bűncselekménynek minősül, mert hitelműveletet hajt végre az adóbevételek eltitkolásából származó pénzből.
b) Adók és járulékok vissza nem tartása:
Bizonyos adók esetében adócsalásnak minősült az, ha valaki az adót visszatartotta, de egy meghatározott időn belül nem fizette ki az államnak Ilyenek például a fizetésadók, és járulékok, osztalékadóm környezetvédelmi alapba fizetendő járulék, stb..
Mostantól az is büntethető, ha valaki nem tartja vissza ezeket az adókat.
Gyakorlati példák:
Osztalékadó: Egy vállalkozás nem vonta le az osztalékadót a kifizetett osztalékokból, ahogyan azt a törvény előírja. Ez a mulasztás 1-5 év börtönbüntetéssel vagy pénzbírsággal büntethető az új szabályozás szerint.
Szerzői jogi bevételek adója: Egy kiadó nem vonta le és nem fizette be a szerzői jogdíjak után járó adót a szerzőknek kifizetett összegekből. Ez a cselekedet ugyancsak 1-5 év börtönbüntetéssel vagy pénzbírsággal büntethető.
Környezetvédelmi hozzájárulás: Egy gyártó cég nem vonta le és nem fizette be a környezetvédelmi hozzájárulást, amelyet a törvény előír. Ezért a mulasztásért 1-5 év börtönbüntetés vagy pénzbírság járhat.
c) Elektronikus számlázási rendszer szándékos félrevezetése:
• Ha egy cégnél szándékosan hamis, fiktív tranzakciókat vezetnek be a román állami elektronikus számlázási (e-Factura) rendszerbe, hogy kevesebb adót kelljen fizetniük.
d) Nem megfelelően csatlakoztatott vagy hamisított pénztárgépek használata:
Bűncselekménynek minősül, ha egy vállalkozás nem megfelelően csatlakoztatott, az adóhatóság felé nem jelentő pénztárgépet használ, illletve ha a pénztárgépet meghamisítják, visszaélésre használják.
• 500.000 eurónál nagyobb értékű okozott adókár esetén a kiszabható büntetés maximuma 3 évvel meghosszabbítható.
• 1.000.000 eurónál nagyobb értékű okozott adókár esetén a büntetés maximuma akár 5 évvel is meghosszabbítható.
Példa: Ha egy nagykereskedelmi cég 1.200.000 euró értékű adót csalt el, míg korábban maximum 10 év börtönt kaphatott, az új szabályok szerint már akár 15 évig terjedő börtönbüntetésre is ítélhetik.
Bizonyos esetekben (adó vissza nem tartás, adóköteles jövedelem eltitkolása, kettős könyvelés, hamis költségek feltüntetése) az adócsalás büntetése jelentősen csökkethető.
a) 30 napon belüli teljes kármegtérítés + 15% + kamatok = mentesülés.
Példa: Egy boltvezetőként 200.000 euró adókárt okoztál. Ha az adóellenőrzés lezárása után 30 napon belül megfizeted a 200.000 eurót, plusz 15%-os (30.000 euró) pótlékot és a felmerült kamatokat, akkor az adóellenőrök nem kezdeményezhetik az adócsalási büntetőjogi eljárást.
b) Teljes kármegtérítés az első tárgyalási nap előtt =büntetés csökkentése
• Ha a kár 1.000.000 euró alatt van, a büntetés pénzbírságra változtatható.
• Ha a kár meghaladja az 1.000.000 eurót, a büntetés felére csökkenthető.
Példa: 800.000 eurós adócsalás esetén, ha az első tárgyalás előtt megtéríted a kárt, a bíróság pénzbírságot szabhat ki, illetve az eredetileg kiszabható börtönbüntetést felére csökkentheti.
c) Kármegtérítés a tárgyalás során, de az elsőfokú ítélet előtt = a büntetés egyharmadának elengedése.
Példa: 800.000 eurós ügynél, ha a tárgyalás során, de az ítélet előtt megfizeted a kárt, a bíróság a kiszabható büntetést egyharmaddal csökkentheti.
d) Nyomozás soráni kármegtérítés + 25% + kamatok = mentesülés
Példa: 500.000 eurós kárnál, ha a nyomozati szakaszban kifizeted az 500.000 eurót, plusz 25%-os (125.000 euró) pótlékot és a kamatokat, akkor nem büntetnek.
e) Tárgyalás előtti kármegtérítés + 50% + kamatok = mentesülés
f) Fellebbezés során kármegtérítés + 100% + kamatok = mentesülés
2024. július 1-től Romániában drasztikus szigorítás lépett életbe: a nem igazolható eredetű jövedelmek 70%-os adókulccsal adóznak a korábbi 16% helyett.
Ma, 2025. március 11-én egy jelentős mérföldkőhöz érkeztünk: pontosan a mai napon jár le a 2018-as adóév elévülési határideje
2025 januárjától alapvetően változik meg a romániai adóbevallási rendszer a kisvállalkozások számára. A változás központjában az úgynevezett SAF-T (Standard Audit File for Tax), vagy más néven 406-os nyilatkozat áll.
A román kormány által 2024. szeptember 4-én kiadott 107/2024-es sürgősségi rendelet célja az államháztartási hiány csökkentése és a be nem fizetett adók hatékonyabb beszedése.
Tegnap hagyta jóvá az Országos Adóhatóság a közép- és nagyadózók listáját.
Ma jelent meg a Hivatalos Közlönyben a Legfelső Semmítő- és Ítélőszék 20/2023-as döntése, amely két adóeljárási ügyben teremet egységes eljárást.