Ez az intézkedés, amit a munkatörvénykönyv 164-es cikkelye ír elő, arra irányul, hogy elősegítse a hosszú távon alacsony béren dolgozók jövedelmi helyzetének javulását.
Amikor a bruttó alapbér meghaladja a minimálbért, egyes adókedvezmények elveszhetnek. Romániában 2024-ben a minimálbért kereső alkalmazottak 200 lejes adómentességet élveznek, de ez a kedvezmény megszűnik, ha a bruttó alapbér túllépi a minimálbért.
Példa: ha valaki 3.300 lejt, azaz a minimálbért keresi, akkor kb. 2.079 lej nettó jövedelmet kap. Ha a bruttó bérét 50 lejjel emelik, a nettó fizetése 2.024 lejre csökken, mivel a minimálbér feletti összegű alapbérek esetén nem érvényes a 200 lejes adómentesség.
Ezért ahhoz, hogy a nettó bére ne csökkenjen, az alkalmazott bruttó alapbérét legalább 150 lejjel kellene emelni (de nem kötelező, a növelés a bruttó bérre vonatkozik, nem a nettóra).
A béremelés kötelezettsége minden olyan alkalmazottra vonatkozik, aki legalább 24 hónapja minimálbéren dolgozik. A számítás kezdete 2022 januárja.
Példa 1: Ha egy alkalmazott már 2019 márciusa óta a minimálbért keresi, 2024 januárjában kötelezően meg kell emelni a bérét.
Példa 2: Ha egy alkalmazott 2022 márciusa óta keresi a minimálbért, 2024 márciusától kötelezően meg kell emelni a bérét.
A törvény érvényes a részmunkaidős szerződések esetében is. Ha valaki részmunkaidőben dolgozik, és az óránkénti bérére vetítve 24 hónapja a minimálbéren van, akkor a béremelési kötelezettség őrá is vonatkozik.
Nem. Az olyan juttatások, mint az étkezési utalványok, vakációs jegyek nem tekinthetők az alapbér részének, így ezek nem helyettesítik az alapbér emelésének kötelezettségét.
Példa: Egy vállalatnál, ha az alkalmazottaknak étkezési utalványokat biztosítanak, ez nem tekinthető alapbér emelésnek. A törvény szerint az alapbért kell emelni, nem pedig külön juttatásokkal pótolni a béremelést.
A béremelés csak a munkavállaló és a munkáltató közös megegyezésével hajtható végre. A munkáltató nem módosíthatja egyoldalúan a munkavállaló bérét. A bér növelése nem lehet jelképes (pl. 1 lej vagy 10 lej).
A szabályozás nem vonatkozik azokra a speciális minimálbérekre, amelyek bizonyos szektorokban, mint például az építőipar vagy az élelmiszeripar, érvényesek. Ezek a minimálbérek külön szabályozás alá esnek, és nem tartoznak a fent említett béremelési kötelezettség hatálya alá.
A 2025-ös évben összesen 17 hivatalos munkaszüneti napot tartalmaz a naptár, melyből 13 hétköznapra és 4 hétvégére esikAz alábbi táblázat részletesen bemutatja az összes hivatalos munkaszüneti napot.
A kormány 1506/2024-es határozata értelmében 2025 januárjától a bruttó minimálbér 3.700 lejről 4.050 lejre emelkedik.
2024 július elsejétől több fontos változás lép életbe a romániai minimálbér és az ahhoz kapcsolódó adózási szabályok terén.
A román kormány 598/2024-es számú határozata alapján 2024. július 1-jétől a garantált országos bruttó minimálbér 3300 lejről 3700 lejre emelkedik.
Május 29-én jelent meg, június elsejétől hatályos a munka törvénykönyvének módosítása, amely szerint mostantól az egyedülálló szülők sem kötelezhetők éjszakai munkavégzésre.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben az országos bruttó minimálbér változására vonatkozó kormányhatározat.