A következő tevékenységi körökben érdemes különösen figyeljünk az első számláinkra.
A következő élelmiszereket és italokat érinti a változás:
A kereskedőknek meg kell változtatniuk a termékek árát úgy, hogy az magában foglalja a megnövekedett áfakulcsot. A kiskereskedők, amennyiben nincs tételes nyilvántartásuk, leltárt kell készítsenek a termékek újraárazásáért.
Kisgyermekeknek szánt tejpor, kalács és keksz
E termékek esetében az áfakulcs nem változik, 9%-on marad. A pénzügyminisztérium egy alkalmazási norma tervezetet tett közzé, amely még nem került elfogadásra. Ez tisztázná a 'tejpor', 'kalács' és 'keksz' fogalmát. A tervezet szerint a termék neve és vámtarifa kódja lesz az irányadó. Például a romániai élelmiszer-elnevezési szabályok szerint az élelmiszer megnevezésének meg kell felelnie annak természetének és tulajdonságainak. Ez azt jelenti, hogy nem lehet 'keksznek' nevezni egy terméket, ami nem az. A vámtarifa kódok is fontosak, így például a keksznek meg kell felelnie a 1905 31, 1905 90 45 és 2309 vámtarifa kódok leírásainak. Ez segíthet abban, hogy például a csokoládéval vagy más kakaótartalmú készítménnyel bevont kekszek esetében milyen áfakulcsot alkalmazzunk (9%).
Egyéb, legalább 10g/100g cukortartalmú termékek
Ide tartoznak a gumicukor, különböző csokoládék, csokoládékrémek, gyümölcsös joghurtok, torták, sütemények, lekvárok stb. Meg kell vizsgálni, hogy a termékek teljesítik-e a 10g/100g cukortartalom követelményt. Ezt az összetevők alapján, a termékcímke alapján kell kiszámítani. Amennyiben a cukortartalom térfogatban van meghatározva, át kell számítani tömegre.
Januártól az áfakulcs ezekben az esetekben 5%-ról 9%-ra emelkedik. Ugyanez vonatkozik a sportesemények belépőire is.
Itt az áfakulcs 5%-ról 9%-ra emelkedik.
Az áfakulcs januártól 5%-ról 9%-ra nő azokra a tevékenységekre, amelyek 9311 és 9313 CAEN kódok alá tartoznak.A 9311-es kód a sportlétesítmények működtetésére vonatkozik (pl. uszoda, stadion, atlétikai versenypálya, jégkorongcsarnok, tekepálya stb). A 9313-as kód a fitnesz és testépítő klubok szolgáltatásait takarja.
Januártól az áfakulcs 5%-ról 9%-ra emelkedik. A 9%-os áfakulcs alkalmazásához további feltételeknek is teljesülniük kell.
Romániában 2024 szeptemberében elindult az e-TVA rendszer, amely új kihívásokat jelent az adófizetőknek. A rendszer lényege, hogy az adóhatóság utólag ellenőrzi és összeveti a benyújtott ÁFA bevallásokat a saját adatforrásaiból származó információkkal.
A román kormány egy új, digitális ÁFA-bevallási rendszert vezet be 2024. augusztus 1-től, RO e-TVA néven. A rendszer fő célja az adóbevételek növelése és az ÁFA-csalások visszaszorítása.
Újabb adómódósításra vonatkozó jogszabálytervezet került nyilvánosságra. Az Áfával kapcsolatos terveket járjuk körül.
Az Adótanácsadói Kamara kérdésére válaszolta meg az Országos Adóhatóság, hogy miként kell értelmezni az adótörvény idén januárjától életbe lépett változásokat.
Igaz, hogy csak néhány pontban: az egészségügyi eszközök és szolgáltatások, orvosi protézisek, valamint a szállásadási és vendéglátói ágaztaban fogalmaz meg értelmezési szabályokat a 653/2023-as kormányrendelet.
Sok termék áfa kulcsát változtatná a kormány. Elsősorban ott nő az áfakulcs, ahol idáig csak 5%-os volt.