A 20463/2023-as rendelet a romániai IT szektorban alkalmazott jövedelemadó-mentesség legújabb változásait tartalmazza. A jogszabály június elsején lép hatályba.
A 20463/2023-as rendelet a romániai IT szektorban alkalmazott jövedelemadó-mentesség legújabb változásait tartalmazza. A jogszabály június elsején lép hatályba.
1.A magáncégek esetében a jelenleg érvényes előírásokhoz képest nincs jelentős változás. Az adómentesség akkor jár, ha:
a cég Romániában tevékenykedik és tevékenységi köre a következő kódokat tartalmazza: 5821, 5829, 6201, 6202, 6209
az alkalmazottak a lennebb felsorolt tevékenységek valamelyikét végzik. Ezt egyébként a munkaköri leírásba is bele kell foglalni.
az alkalmazottak a cég olyan osztályán dolgoznak , amely az információ- és kommunikációs technológia, mesterséges intelligencia és feltörekvő digitális technológiák, elektronikus adókezelés, adatbázisok, e-kormányzati szolgáltatások és digitális transzformáció területeire fókuszál
az osztály, amelyen az alkalmazottak dolgoznak megjelenik a cég szervezeti felépítésében is (organigramma)
az alkalmazottak egyetemi végzettséggel rendelkeznek, vagy érettségi bizonyítvánnyal, és részt vesznek egy akkreditált felsőoktatási intézmény kurzusain, valamint ténylegesen végzik azokat a tevékenységeket, amelyeket alább felsorolunk.
a számítógépes programok készítéséből származó bevétel legalább 10 ezer euró volt a korábbi évben és ezt a vállalat a számviteli beszámolóiban külön nyilván tartotta.
2. Közintézmények esetében a legfontosabb változás az, hogy idáig csak az országos intézmények esetén járt az adómentesség, az új jogszabály hatályba lépésétől a helyi intézmények is jogosultak a az adómentességre. Példa: Ha dolgozol egy helyi intézménynél dolgozol, mint IT szakember, és korábban csak a központi közigazgatási intézményekben dolgozó kollégáid voltak jogosultak az adómentességre, az új rendelkezések szerint te is jogosult leszel erre.
Változott a kulturális utalványok értéke 2023. október elsejétől
A kulturális utalványok a munkavállalók számára havonta vagy alkalomszerűen biztosított értékjegyek, amelyekkel különböző művelődési termékek és szolgáltatások ellenértékét fedezhetik.