Ezek közé tartoznak például a bérletek vagy belépőjegyek előadásokra, koncertekre, filmvetítésekre, múzeumlátogatásra, fesztiválokra, vásárokra és állandó vagy vándorkiállításokra, tematikus parkokba, ideértve a gyermekeknek szántakat is.
Emellett a kulturális utalványokkal könyveket, iskolai tankönyveket, zenealbumokat és filmeket is vásárolhatunk.
A 2540/2023-as közös miniszteri rendelet alapján a kulturális utalványok értéke a 2023-as év második félévében maximum 210 lej havonta, illetve maximum 420 lej eseményenként. Ez egy kisebb emelkedést jelent az előző félévi maximum 200 lej/hó és 400 lej/esemény értékekhez képest. Fontos megjegyezni, hogy az új értékek a 2024-es év első két hónapjára, februárra és márciusra is érvényesek lesznek.
Példa:
János kulturális utalványt kap a munkahelyétől. Ha a vállalat havonta adja ezt az összeget, akkor János maximum 210 lej értékben kap utalványt havonta, ami éves szinten 2.520 lej. Ha azonban a vállalat eseményenként adja az utalványokat, akkor maximum 420 lej értékben kap utalványt eseményenként.
A kulturális utalványokat csak a 10%-os jövedelemadó terheli, társadalombiztosítási hozzájárulást (CAS), egészségbiztosítási hozzájárulást (CASS) és munkabiztosítási hozzájárulást (CAM) nem kell utánuk fizetni.
A kulturális utalványok nyújtása adózási szempontból előnyös, mivel csökkenti a munkaadók és munkavállalók adóterheit, miközben a munkavállalók továbbra is értékes juttatásban részesülnek.
Ez az útmutató azt mutatja be, hogyan kell adózni Romániában, ha magánszemélyként eladunk egy ingatlant (lakást, házat, telket vagy földterületet).
A szeptember 6-án napvilágot látott újabb adóügyi tervezet a személyi jövedelemadó terén is jelentős módosításokat tartalmaz.
A kiszivárgott adómódosítás tervezete szerint szerint a lakások és földek eladásakor fizetendő adó várhatóan jelentősen nő.
A 20463/2023-as rendelet a romániai IT szektorban alkalmazott jövedelemadó-mentesség legújabb változásait tartalmazza. A jogszabály június elsején lép hatályba.