2025. 02. 07

Magánszemélyek ingatlan-értékesítésének adózása Romániában -- Közérthető útmutató

személyi jövedelemadó
eBillio - facturare simplă și ușoară.

eBillio. Az egyszerű és könnyen kezelhető számlázó .

Ez az útmutató azt mutatja be, hogyan kell adózni Romániában, ha magánszemélyként eladunk egy ingatlant (lakást, házat, telket vagy földterületet).

 

Az adózás alapelvei nagyon egyszerűek - két kulcsfontosságú tényező határozza meg az adó mértékét:

  1. Az adó mértéke attól függ, mennyi ideig volt a tulajdonunkban az ingatlan:
  • Ha 3 évnél rövidebb ideig volt a miénk, akkor az eladási ár 3%-át kell adóként befizetnünk
  • Ha több mint 3 évig birtokoltuk, akkor kedvezőbb, csak 1%-os adókulcs vonatkozik ránk

 

Nézzünk egy gyakorlati példát: János 2022-ben vásárolt egy lakást Kolozsváron 300.000 lejért, amit 2025-ben elad 350.000 lejért. Mivel kevesebb mint 3 évig volt a tulajdonában, ezért a 350.000 lejes eladási ár 3%-át, azaz 10.500 lejt kell adóként befizetnie.

Ha ugyanezt a lakást csak 2025-ben adná el (tehát több mint 3 év tulajdonlás után), akkor már csak 1%-os adót kellene fizetnie, ami 3.500 lej lenne. A különbség tehát jelentős, 7.000 lej!

Vannak helyzetek, amikor nem kell adót fizetni:

  • Ha visszakapjuk a korábban állami tulajdonba vett ingatlanunkat (például a kommunista időszakban elkobzott ingatlan visszaszolgáltatása esetén)
  • Ha olyan ingatlant adunk át a banknak, amire hitelt vettünk fel, és másképp nem tudjuk törleszteni (ezt nevezik "dare în plată" eljárásnak)

A közjegyző szerepe kulcsfontosságú az egész folyamatban:

  1. Ellenőrzi, hogy az eladási ár nem alacsonyabb-e a helyi piaci minimumárnál (amit a közjegyzői kamara évente frissít)
  2. Kiszámítja a fizetendő adót
  3. Beszedi az adót az eladótól
  4. Befizeti az államnak
  5. Havonta jelentést készít ezekről az ügyletekről az adóhatóságnak

Egy másik gyakorlati példa: Mária örökölt egy telket Nagyváradon 2018-ban. 2024-ben úgy dönt, hogy eladja 200.000 lejért. Mivel több mint 3 éve van a tulajdonában, csak 1%-os adót kell fizetnie, ami 2.000 lej. A közjegyző ellenőrzi, hogy a 200.000 lejes ár megfelel-e a nagyváradi piaci minimumáraknak, és ha igen, akkor ezzel az összeggel számol.

Fontos megjegyezni, hogy ha az eladási ár alacsonyabb lenne, mint a közjegyzői kamara által meghatározott minimumár, akkor az adót a minimumár alapján kell kiszámítani, nem pedig a tényleges eladási ár alapján.

Összefoglalva: az ingatlan eladásának időzítése jelentősen befolyásolhatja a fizetendő adó mértékét. Ha nincs sürgős szükség az eladásra, érdemes lehet megvárni a 3 éves időszak leteltét, hiszen ekkor a fizetendő adó a harmadára csökken.

Részletes cikk: Tovább a részletekhez »

Hasonló tartalmak

2023. 10. 06

Változott a kulturális utalványok értéke 2023. október elsejétől

A kulturális utalványok a munkavállalók számára havonta vagy alkalomszerűen biztosított értékjegyek, amelyekkel különböző művelődési termékek és szolgáltatások ellenértékét fedezhetik.

2023. 09. 08

Milyen változásokra számíthatunk a személyi jövedelemadóban?

A szeptember 6-án napvilágot látott újabb adóügyi tervezet a személyi jövedelemadó terén is jelentős módosításokat tartalmaz.

2023. 08. 01

Várhatóan nő az ingatlan értékesítésére vonatkozó személyi jövedelemadó

A kiszivárgott adómódosítás tervezete szerint szerint a lakások és földek eladásakor fizetendő adó várhatóan jelentősen nő.

2023. 06. 02

A személyi jövedelemadó mentesség szabályai a romániai IT szektorban

A 20463/2023-as rendelet a romániai IT szektorban alkalmazott jövedelemadó-mentesség legújabb változásait tartalmazza. A jogszabály június elsején lép hatályba.