1. Egy cégtulajdonosnak egyetlen olyan cége lehet, amely mikrojövedelmi adót fizet
Jelenlegi szabályozás: egy személy vagy vállalat legfeljebb három román jogi személyben lehet több mint 25%-os részesedése, amelyek mikrovállalkozásokként adóznak.
Tervezett módosítás: egy tulajdonos csak egyetlen olyan cégben rendelkezhet 25%-os részesedéssel, amely mikrojövedelmi adófizető.
2. Csak olyan cég lehet mikrojövedelmi adófizető, amely határidőben letette az éves mérlegét.
Ez egy új követelmény. A jogszabály előterjesztése szerint jelenleg 280.000 cégnek nincs az éves mérlege letéve.
Átmeneti intézkedésként 2024. március 31-ig biztosítanak határidőt azoknak a cégeknek, amelyek pótolni kívánják ezt az elmaradásukat és továbbra is mikrocégként kívánnak adózni.
Ugyanakkor, amennyiben a vállalkozás elmulasztja időben benyújtani az előző év pénzügyi beszámolóit, profitadóssá válik attól a negyedévtől, amikor ezt a kötelezettségét teljesítenie kellett volna
3. Az 500 ezer eurós plafon számítása
Jelenlegi szabályozás: csak az illető cég bevételeit számítják ki. Egy cég akkor minősül mikrojövedelemadó fizetőnek, ha a bevétele egy adott évben nem haladja meg az 500 ezer eurót. Ebben a számításban csak az adott cég bevételeit veszik figyelembe.
Tervezett változás: a bevételi limit megállapításánál nem csak a cég saját bevételeit kell figyelembe venni, hanem a céghez kapcsolt vállalkozások bevételeit is. Ez azt jelenti, hogy ha a cég tulajdonosa más vállalkozásokat is birtokol, ezeknek a vállalkozásoknak a bevételei is beleszámítanak az 500 ezer eurós plafonba.
Mik a kapcsolt vállalkozások?
Ezt a 346/2004-es törvény szabályozza.
Cég-cég közötti viszony: Kapcsolt vállalkozásnak azok a vállalkozások minősülnek, amelyek csoportot alkotnak azáltal,hogy az egyik vállalkozás szavazati jogai felett a másik vállalkozás közvetlenül vagy közvetve ellenőrzést gyakorol, vagy képes arra, hogy meghatározó befolyása legyen a vállalkozásra.
Két vagy több vállalkozás kapcsolódik egymáshoz, ha az alábbi kapcsolatok bármelyike fennáll:
A kapcsolt vállalkozás tipikus példája a 100%-ban tulajdonolt leányvállalat.
Magánszemély-cég közötti viszony: Azok a vállalkozások, amelyek egy magánszemély vagy (közösen fellépő) magánszemélyek egy csoportja révén a fenti jellegű kapcsolatban állnak, ugyancsak kapcsolt vállalkozásnak tekintendők, amennyiben tevékenységüket ugyanazon vagy szomszédos piacokon folytatják.: A szomszédos piacok vagy szoros kapcsolatban álló közeli piacok olyan piacok, amelyeken a termékek vagy szolgáltatások egymást kiegészítik, vagy olyan termékskálába tartoznak, amelyet általában ugyanaz a vevőkör, ugyanarra a végső felhasználási célra vásárol rendszeresen. Ha az egyik vállalkozás elõállítja a terméket, a másik pedig ezt értékesíti, akkor a két vállalkozás szomszédos piacon folytatja tevékenységét.
Gyakorlati példa: Tegyük fel, hogy van egy élelmiszerüzletünk, amelynek éves bevétele 400.000 euró. Ez önmagában nem haladja meg az 500.000 eurós limitet, így a jelenlegi szabályozás alapján mikrovállalkozásnak minősülne. Azonban, ha a javasolt változás érvénybe lép, akkor meg kell vizsgálnunk, hogy van-e egy másik cégünk, és ha igen, akkor annak a bevételeit is hozzá kell adni a sajátjához. Ha például van egy másik élelmiszer üzletünk, amelynek éves bevétele 200.000 euró, akkor a két vállalkozás együttes bevétele 600.000 euró, amely meghaladja az 500.000 eurós limitet, így nem lehet a cégünk mikrojövedelmi adófizető..
4. Biztosítási közvetítőkre vonatkozó új szabály
Azok a cégek, amelyek biztosítási vagy felülbiztosítási közvetítéssel foglalkoznak, és amelyeket a törvény másodlagos közvetítőként definiál, mikrocégként működhetnek.
Ehhez azonban szükséges, hogy a biztosítási vagy felülbiztosítási tevékenységből származó bevételeik az összbevételük maximum 15%-át tegyék ki.
5. Vendéglátóipart érintő változás
Jelenlegi szabályozás: a Horeca szektorban dolgozó vállalkozások (pl. szállodák, éttermek, bárok) mikrojövedelmi adót fizethetnek még akkor is , ha az ebből származó jövedelmük meghaladja az 500 ezer eurót.
Tervezett változás: Ezt a szabályt hatályon kívül helyezik,tehát erre a szektorra is ugyanazok a szabályok fognak vonatkozni, mint a többi, más szektorban dolgozó cégekre.
Vegyes használatú ingatlanok áfája
a egy cég lakóingatlanokat vásárol, bérel vagy lízingel, amelyek lakóövezetben vagy lakóépületekben találhatók, és ezeket az ingatlanokat nem kizárólagosan üzleti célokra használja, akkor az ingatlanokhoz kapcsolódó áfát csak 50%-ban vonhatja le. Ez azt jelenti, hogy ha az ingatlanokat részben üzleti, részben magáncélra használják, az áfa levonható része csökken.
Példa: Tegyük fel, hogy egy vállalkozás bérel egy lakást egy lakóépületben, amit részben irodaként, részben pedig lakóhelyként használ. Ebben az esetben a bérleti díjra és a kapcsolódó költségekre (pl. közüzemi számlák) vonatkozó áfát csak 50%-ban vonhatja le az adóbevallásában, mivel az ingatlan nem kizárólag gazdasági tevékenység céljából van használva. Ha azonban az ingatlant teljes mértékben vállalati tevékenységre használnák, akkor ez a korlátozás nem lenne alkalmazható, és a teljes áfát levonhatnák.
Fontos tudni, hogy a tervezetben közölt adóügyi szabályok még nem véglegesek, a jóváhagyási eljárás során változhatnak.
Jogszabály tervezetet bocsátott közvitára az adóhatóság.
A jelenlegi szabályok szerint erre március 31-ig van lehetőség .
A cégek idáig bizonyos szabályok szerint támogathatták adókedvezménnyel a nonprofit szervezeteket. Ezen szigorítanának.
A ma közzétett jogszabály tervezetet remélhetőleg szombat előtt jóváhagyják. Vannak viszont olyan korlátozások, amik megmaradnak
A Román Alkotmánybíróság ma hozott döntést arról a vitatott törvényről, amely Románia hosszú távú pénzügyi stabilitását hivatott biztosítani.
Még egy pár hétig nem lépnek hatályba az adótörvény módosításai. A Mentsétek meg Romániát Szövetség(USR) párt Alkotmánybíróságon támadta meg az új jogszabályt.