2024. 03. 14

Mikrócégek és kapcsolt vállalkozások. Jogszabály tervezet

mikróadó
eBillio - facturare simplă și ușoară.

eBillio. Az egyszerű és könnyen kezelhető számlázó .

Jogszabály tervezetet tett közzé a Pénzügyminisztérium a mikrócégek kapcsolt vállalkozásaira vonatkozóan.

Amint ismeretes, egy tavalyi jogszabállyal vezették be azt, hogy  a mikró cégek 500.000 eurós bevételhatárát úgy kell megállapítani, hogy ebbe be kell számolni a kapcsolt vállalkozások bevételeit.  

A kapcsolt vállalkozásokat ebben a tavalyi jogszabályban úgy határozták meg , hogy az EU-jogszabályok szerinti definíciókat vették át: 50%-nál nagyobb tulajdoni hányad, természetes személyek esetében pedig a hasonló vagy egymást kiegészítő piacon történő tevékenység.

Most ezen a meghatározáson változtatna a jogszabály tervezet.


A tervezet szerint az alábbiak minősülnek kapcsolt vállalkozásnak:


a)Ha a mikrócég tulajdonos egy másik cégben: ha a te mikróadó fizető céged közvetlenül vagy közvetve több mint 25%-os részesedéssel rendelkezik egy másik romániai cégben, vagy ha képes vagy befolyásolni (például szavazati jog vagy vezetői pozíciók kinevezése révén) a másik cég döntéseit, a vállalkozások kapcsolt vállalkozások a mikróadó szempontjából.


Példa: Tegyük fel, hogy az élelmiszerboltod évente 100.000 euró bevételt hoz. Egyedül ez a bevétel elegendő lenne ahhoz, hogy mikróadó fizető maradjon. Viszont ha az élelmiszerboltod legalább 25%-ban tulajdonos egy pékségben, amelynek a forgalma  450.000 euró, akkor a két vállalkozás együttes bevétele már 550.000 euró. Így az élelmiszerboltod nem teljesíti az 500.000 eurós értékhatárt.

b) Fordított eset: ha egy másik romániai cég rendelkezik a te mikrócéged felett legalább 25%  tulajdonjoggal, közvetlenül vagy közvetetten, vagy ha képes befolyásolni a te cég döntéseit, akkor is kapcsolt vállalkozásokról beszélünk.

c)ez a leghúzósabb: ha van egy harmadik fél (tehát egy természetes személy vagy egy cég), amely mindkét cégben közvetlenül, vagy közvetve jelentős befolyással bír (25%-nál nagyobb részesedés, vagy ha képes befolyásolni a cégek döntéseit) akkor ezek a cégek kapcsoltnak minősülnek. 

Példa:
Egy vállalkozó, Gábor, aki két különböző vállalatban több, mint 25%-os részesedéssel rendelkezik. Az egyik cég bevétele 250.000 euró, a másik 300.000 euró. Ezeket a bevételeket össze kell adni az 500.000 eurós forgalom meghatározásához.


d) ha a cég tulajdonosnak van egyéni vállalkozása is ha egy mikrócég tulajdonosa (aki több mint 25%-os részesedéssel rendelkezik a vállalatban) más gazdasági tevékenységet is folytat egyéni vállalkozóként, családi vállalkozásként vagy bármilyen más, jogi személyiség nélküli vállalkozásban, akkor ezeket a bevételeket össze kell adni a mikrocég bevételeinek megállapításához.

Példa: Tegyük fel, van egy vállalkozásod, egy kis élelmiszerbolt, amiben te vagy az egyik fő részvényes, több mint 25%-os részesedéssel. Ezenfelül van egy egyéni vállalkozásod, ami házhoz szállított friss zöldségekkel foglalkozik. Ez a tevékenység nem rendelkezik saját jogi személyiséggel. E két tevékenység bevételét össze kell adni abból a célból, hogy a meg lehessen állapítani a vállalkozás bevételét mikró adózás szempontjából.

Egyéb:

A bevételek alatt azokat a bevételeket kell érteni, amelyek egyébként a mikróadó alapját képezik.

Ami most sem tiszta:

  1. Nem derül ki a tervezetből, hogy mit kell érteni a közvetett tulajdonjog alatt: például ha a férj nevén van egy vállalkozás, a feleség nevén egy másik, akkor van-e közvetlen kapcsolat
  2. Mikortól kell alkalmazni a szabályokat, ha életbe lépnek. Az értelmezésem szerint már a 2023. december 31-es helyzetre is kell alkalmazni, de a fogalmazás kucifántos.

 

 

  Fontos tudni, hogy a tervezetben közölt adóügyi szabályok még nem véglegesek, a jóváhagyási eljárás során változhatnak.
 

Hasonló tartalmak

2025. 01. 08

Adóügyi változások 2025. 6 rész. Változik a mikrocégek jövedelmi adója

2024. december 31-én délután a Hivatalos Közlönyben megjelent 156/2024-es sürgősségi rendelet 2025-túl módosítja a mikrocégek jövedelmadóját is

2024. 04. 10

A cégeknek 2024. április 15-ig kell bejelenteniük, hogy profitadó fizetővé váltak-e.

A jövedelmadót fizető mikrovállalkozásoknak pár napjuk maradt arra, hogy eldöntsék, kedvezményes adózási kategóriájukban maradhatnak-e a kapcsolt vállalkozások miatt, vagy át kell térniük a profitadó szerinti adózásra.

2024. 03. 29

Újabb hivatalos közlemény az éves mérlegek benyújtásának határidejéről.

Az új adóügyi előírások értelmében a kisvállalkozásoknak oda kell figyelniük, hogy időben adják be éves mérlegüket az adóhatóságnak, mert különben elveszíthetik a mikrovállalkozások számára előnyös adózási lehetőséget.

2023. 12. 22

Hivatalos év végi adóügyi módosítások. Mikrócégek jövedelemadója

A nemrég megjelent 115/2023-as sürgősségi rendelet talán a mikró cégek adózásában hozza a legtöbb változást.

2023. 09. 19

Milyen változások várhatóak a mikrocégek jövedelemadójában?

A közvitára bocsátott jogszabály tervezete szerint változik a cégek mikrojövedelemi adója. A jó hír az, hogy várhatóan kevésbé drasztikus a változás, mint amire számítottunk.

2023. 08. 01

Megváltoztatnák a mikrócégek jövedelemadójára vonatkozó szabályokat

A kormány egy 50 oldalas adótörvény módosítást készített elő. Az ebben a bejegyzésben leírtak a tervezett módosításokra vonatkoznak. Fontos tudni, hogy a végleges adóügyi szabályok még változhatnak.