A rendszer segítségével nyomon követhetők a magas adókockázatú termékek belföldi fuvarozása, illetve a nemzetközi áruszállítások is. A kormány célja az, hogy megelőzze és visszaszorítsa az illegális kereskedelmet.
Szeretnéd könnyebbé tenni a fuvarfeladatok adminisztrációját? Az eBillio segít az e-Transport jelentések létrehozásában. Regisztrálj, és próbáld ki Te is! Regisztrálok.
A RO e-Transport rendszert a Pénzügyminisztérium működteti az Adó- és Pénzügyi Hivatal (ANAF) és a Nemzeti Pénzügyi Információs Központ révén.
Példa: A Kovács Kft. egy rakománnyal magas adókockázatú termékeket szállít Bukarestből Temesvárra. A cég köteles a szállítás megkezdése előtt bejelenteni azt a RO e-Transport rendszerbe, megadva az előírt adatokat. A rendszer egy egyedi UIT kódot generál a szállítmányhoz. A fuvarozó jármű csak ezzel a kóddal indulhat útnak.
A RO e-Transport használata fokozatosan került bevezetésre:
- 2022. július 1-től kötelező a magas kockázatú termékek belföldi fuvarozásának bejelentése
- 2023. december 15-től a nemzetközi szállítmányokra is vonatkozik
Az e-Transport rendszerben csak akkor kell jelentést tenni, ha teljesülnek a súlyra és értékre vonatkozó feltételek, függetlenül attól, hogy belföldi kockázatos áruszállításról vagy nemzetközi kockázatos és nem kockázatos áruszállításról van-e szó.
Konkrétan azokról a járművekről van szó, amelyek:
- műszakilag megengedett legnagyobb tömege legalább 2,5 tonna, és
- legalább 500 kg össztömegű vagy 10 000 lejnél nagyobb összértékű áruval vannak megrakodva, és
- ez az áru legalább egy olyan árutételhez tartozik, amely a szállítás tárgyát képezi.
Példa: ha Kovács úr 3,5 tonnás teherautójával 800 kg árut szállít Bécsből Temesvárra, azt jelentenie kell az e-Transport rendszerben, mert teljesül mindhárom feltétel (a jármű >2,5t, az áru >500kg és egy tételben van).
Viszont ha Kovács úr ugyanezzel a teherautóval 5 db lapátot szállít egyenként 50 kg súllyal és 500 lej értékben (összesen 250 kg és 2500 lej), akkor nem kell jelentenie, mert bár a jármű >2,5t, de sem a tömeg (250kg < 500kg), sem az érték (2500 lej < 10000 lej) nem éri el az alsó határt.
Íme egy rövid útmutató arról, hogy miként tudsz létrehozni az eBillio-ban egy e-Transportot:
A bejelentési kötelezettség a címzettet, a feladót vagy a raktározást végző céget terheli attól függően, hogy import, export, közösségen belüli beszerzés, belföldi ügylet vagy tranzitszállítás történik-e.
A bejelentésre kötelezett személyek köre :
a) Importnál az importőr, exportnál az exportőr
Példa:1.A Kovács Kft. Kínából importál 5000 kg terméket 50.000 lej értékben. Importőrként a Kovács Kft-nek kell jelentenie a szállítmányt.
2. A Szabó Kft. Törökországba exportál 2000 kg árut 25.000 lej értékben. Exportőrként a Szabó Kft. felelős a bejelentésért.
b) Közösségen belüli beszerzésnél a romániai vevő
Példa :
Kovács Kft. Magyarországról szerez be 1000 kg árut 20.000 lej értékben. Romániai vevőként az Kovács Kft-t terheli a bejelentési kötelezettség.
c) Belföldi vagy közösségen belüli értékesítéskor a romániai eladó
Példa 1: a Szabó Kft. belföldön értékesít 3000 kg kockázatos terméket a Constantinescu Kft-nek 40.000 lejért. Eladóként a Georgescu Kft-nek kell megtennie a bejelentést.
Példa 2: a Kovács Kft. Bulgáriába ad el 1500 kg magas kockázatú árut 18.000 lej értékben. A közösségen belüli ügyletnél a romániai eladó, tehát a Rădulescu Kft. a bejelentésre kötelezett.
d) Tranzit esetén az áru romániai raktározását, átrakodását végző cég
Példa:- Egy görög cég Magyarországra szállít kockázatos termékeket Románián keresztül. A szállítmány megáll a Bălan Kft. raktárában átrakodásra. A Bălan Kft-nek tranzit raktározóként be kell jelentkeznie.
e) Belföldi készletmozgás esetén a cég (aki feladó és címzett is egyszerre):
Példa: A Kovács Kft. a bukaresti raktárából 2000 kg veszélyes árut szállít a konstancai telephelyére.Kovács Kft-nek kell eleget tennie a bejelentési kötelezettségnek.
f) Egyéb ügyleteknél (feldolgozás, bizományosi készlet) az érintett román fél
Példa 1:A Kovács Kft. Olaszországba küld 800 kg terméket 15.000 lej értékben feldolgozásra, majd később a készterméket visszaszállítják Romániába. Mindkét irányban a Kovács Kft. érintett félként köteles a bejelentésre.
Példa 2: Egy német cég bizományosi készletet tart a Szabó Kft-nél, ahonnan a román vevők kiszolgálása történik. A beérkező és a kiszállított árukról is a Szabó Kft-nek kell adatot szolgáltatnia.
A szállítás megkezdése előtt legfeljebb 3 nappal, de legkésőbb a jármű belépéséig/indulásáig kell a rendszerben rögzíteni az adatokat.
A rendszer egy 5 napig (közösségen belüli beszerzésnél 15 napig) érvényes UIT kódot generál.
A határidőn túli vagy utólagos adatmódosítás tilos.
Ha egy járművön kockázatos és nem kockázatos termékeket együtt szállítanak, vagy ha nem egyértelmű az áru besorolása, akkor a teljes rakományt jelenteni kell.
a) Bejelentés elmulasztása, érvénytelen UIT kóddal szállítás:
b) Helytelen adatok megadása (pl. mennyiség):
c) A fuvarozó mulasztásai (UIT kód átadásának elmulasztása, jogszerűtlen módosítása):
d) A járművezető mulasztásai (UIT kód bemutatásának megtagadása):
Jelentsd meg szállítmányaid egyszerűen, elektronikusan! Regisztrálj most az eBillio-ra, és készíts néhány kattintással e-Transport jelentéseket.Regisztrálok
Megjegyzés: nemzetközi szállítások esetén nem csak ezeket az árukat kell bejelenteni, hanem minden árut
1. A 0701-0714 KN kódok alá tartozó ehető zöldségek, növények, gyökerek és gumók
2. A 0801-0814 KN kódok alá tartozó ehető gyümölcsök; citrus- vagy dinnyehéj
3. A 2201-2208 KN kódok alá tartozó italok, szeszes folyadékok és ecet**
4. A 2505 és 2517 KN kódok alá tartozó só; kén; földek és kövek; gipsz, mész és cement
5. A 6101-6117 KN kódok alá tartozó kötött vagy hurkolt ruházati cikkek és ruházati tartozékok
6. A 6201-6212 és 6214-6217 KN kódok alá tartozó nem kötött vagy hurkolt ruházati cikkek és ruházati tartozékok
7. A 6401-6405 KN kódok alá tartozó lábbeli, lábszárvédő és hasonló cikkek; ezek alkatrészei
8. A 7213 és 7214 KN kódok alá tartozó öntöttvas, vas és acél
A várakozásokkal ellentétben a román kormány a 2024. június 28-i ülésén nem halasztotta el az e-Transport rendszerrel kapcsolatos büntetések bevezetését.
2024. június 27-én jelent meg az 1337/2024-es pénzügyminisztériumi rendelet, amely az e-Transport alkalmazási szabályait tartaalmazza.
Tegnap bocsátotta közvitára az adóhatóság az e-Transport-al kapcsolatos új jogszabály tervezetét.
Jogszabály tervezetet bocsátott közvitára az adóhatóság.
December 15-től kezdődően, minden nemzetközi közúton történő árufuvarozást, legyen szó importról, exportról, belföldi beszerzésről vagy közösségi szállításokról, kötelező jelenteni a RO E-Transport rendszeren keresztül.