2025. 02. 04

A gyermeknevelési időszakok beszámítása a nyugdíjba. Az Országos Nyugdíjpénztár közleménye

nyugdíj
eBillio - facturare simplă și ușoară.

eBillio. Az egyszerű és könnyen kezelhető számlázó .

A romániai nyugdíjrendszerben az elmúlt évtizedekben többször is változott, hogy a gyermeknevelési szabadságon töltött időszakok miként számítanak bele a nyugdíjba.

Ez sok félreértésre adhat okot, ezért  az Országos  Nyugdíjpénztár erre vonatkozóan közleményt adott ki.


A jogszabályi háttér


Az első időszak ( 2001 előtt)
2001 április 1-je előtt a helyzet egyszerű volt: ha valaki gyermeknevelési szabadságon volt, ez az időszak ugyanúgy számított, mintha dolgozott volna. A 120/1997-es törvény szerint ez teljes értékű munkaviszonynak minősült, és minden szempontból beszámított a nyugdíjba.

Tehát erre az időszak:

  • beleszámít a minimális járulékfizetési időbe
  • beleszámít a teljes járulékfizetési időbe
  • stabilitási pontokra jogosít

A köztes időszak (2001-2006) 
2001 április 1-től jelentős változás történt a 19/2000-es törvény bevezetésével. Ettől kezdve a gyermeknevelési szabadság már nem számított hagyományos munkaviszonynak. Az időszakot ugyan figyelembe vették a társadalombiztosítási rendszerben, de más módon. A jogszabály szerint ez egy "hozzászámított időszak" lett, ami azt jelenti, hogy nem számított bele számos fontos nyugdíjjogosultsági számításba. 

Tehát erre az időszak:

  • nem számít bele a minimális járulékfizetési időbe
  • nem számít bele a teljes járulékfizetési időbe
  • nem jogosít stabilitási pontokra


A jelenlegi rendszer: (2006 után)
2006. január 1-től ismét változott a helyzet. Az ekkor bevezetett szabályok szerint a gyermeknevelési szabadság továbbra is "hozzászámított időszak" maradt, de különleges státuszt kapott. A legfontosabb változás, hogy ez az időszak már beszámít a minimális és teljes járulékfizetési időbe, viszont stabilitási pontokat továbbra sem lehet érte kapni.
Tehát erre az időszak:

  • beleszámít a minimális járulékfizetési időbe
  • beleszámít a teljes járulékfizetési időbe
  • de nem jogosít stabilitási pontokra

 

Érdemes  megnézned   ITT  az online nyugdíjkorhatár kalkulátorunkat is. Kitér az öregségi korhatárokra, stabilitási pontokra, előrehozott nyugdíjra is.

Gyakorlati példa (az Országos Nyugdíjpénztár példája) 

Egy 1963. július 1-jén született hölgy, aki 2025. január 1-jén szeretne nyugdíjba menni. Két gyermeke van, ami után egy év korhatárkedvezményre jogosult.
A hölgy összesen 30 év és 6 hónapot dolgozott normál munkaviszonyban. emellett három különböző időszakban volt gyermeknevelési szabadságon:
•    1 évet töltött otthon 2001 előtt
•    6 hónapot 2001 és 2006 között
•    2 évet 2006 után
 

A nyugdíj kiszámítása

  1. A nyugdíjjogosultság megállapításához szükséges járulékfizetési időbe csak a normál munkaviszony (30 év 6 hónap), a 2001 előtti gyermeknevelési időszak (1 év) és a 2006 utáni gyermeknevelési időszak (2 év) számít bele. Ez összesen 33 év 6 hónap. A példában ez meghaladja  a hölgy  öregkori nyugdíjazásához szükséges 33 év 3 hónapot.
  2. A stabilitási pontok számításánál még szigorúbb a helyzet. Itt csak a tényleges munkaviszony (30 év 6 hónap) és a 2001 előtti gyermeknevelési időszak (1 év) vehető figyelembe, összesen tehát 31 év 6 hónap. Mivel stabilitási pontok a 25 évet meghaladó időszak után járnak, így ebben a példában 6 év és 6 hónap időszakra jár stabilitási pont (31 év 6 hónap - 25 év) .
     

Megjegyzések:

Teljes szolgálati idő (stagiu complet de cotizare): a teljes szolgálati idő az az időtartam, ami a teljes összegű nyugdíjhoz szükséges. Ha valakinek megvan a minimális szolgálati ideje, de nem éri el a teljes szolgálati időt, akkor nyugdíjat fog kapni, de az összege arányosan alacsonyabb lesz.

Stabilitási pontok (puncte de stabilitate) Ez egy különleges bónuszrendszer a román nyugdíjrendszerben. Lényege, hogy aki a kötelező szolgálati időn felül is dolgozik, az extra pontokat kap a nyugdíjához. Ezek a stabilitási pontok növelik a végső nyugdíj összegét. A rendszer a 25 év feletti munkaviszony után kezdi el számolni ezeket a pontokat. Minden további ledolgozott év után extra pontokat kapunk, ami növeli a nyugdíjunkat.

 

A közlemény itt érhető el román nyelven:CNPP - Precizări referitoare la valorificarea perioadelor în care o persoană a beneficiat de concediu pentru creșterea copilului - NOUTĂȚI

Hasonló tartalmak

2025. 02. 04

Nyugdíjkorhatár számoló

A kalkulátor egy eszköz, amely segít meghatározni az Ön törvényes nyugdíjkorhatárát, illetve kiszámolja a stabilitási pontokat és az előrehozott nyugdíj hatását.

2023. 12. 07

Hogyan számolják 2024-ben a nyugdíjakat?

Az új nyugdíjtörvény egy új fogalmat vezet be, a referenciapont fogalmát, ez alapján fogják számítani a nyugdíjakat. Ez csak 2024. szeptembertől fog érdekes lenni, addig a jelenlegi nyugdíjpontok alapján fogják számítani a nyugdíjakat.

2023. 12. 05

Öregségi, korkedvezményes, rokkantsági és árvasági nyugdíjak az új nyugdíjtörvény szerint

Tegnap jelent meg a 360/2023-as nyugdíjtörvény, aminek egy része 2024. január elsejétől, más része 2024. szeptembertől lép hatályba. A jogszabály jövőtől négy nyugdíj kategóriát ismer, ezekről lesz itt szó.

2023. 11. 13

A nők nyugdíj korhatára az új nyugdíj törvénytervezetben

A kormány nemrég elfogadott egy új nyugdíjtörvény tervezetet, amely várhatóan a következő évben lép életbe, feltéve, hogy a parlament is jóváhagyja. Ez a törvénytervezet több fontos változtatást hoz.