Az elektronikus számlázás elindításához három alapvető lépésre van szükség:
Amennyiben már céged rendelkezik elektronikus aláírással, és azt már regisztrálva van a SPV rendszerben (például a könyvelőd rendelkezik ilyennel és felhatalmaz arra, hogy e-számlát küldj vele), akkor az első két lépésre nincs szükséged.
Ebben a cikkben csak az elektronikus aláírás megszerzésének folyamatát mutatom be részletesen; a második lépésről egy külön cikkben olvashatsz.
Az elektronikus aláírás egy digitális azonosító, amely a dokumentumok hitelességét igazolja az online térben. Ezt egy létező természetes személy nevére adják ki.
Romániában öt akkreditált szolgáltató közül választhatunk:
Mindegyiknél 1-3 évig érvényes aláírásokat vásárolhat, 25 és 90 euró közötti áron. A lejárt aláírásokat meg kell hosszabbítani.
Alább két videót is látsz arról, hogy miként fogj neki.
A Digisign szolgáltató esetében az online időpont foglalást preferálják.
A Certsign szolgáltatónál azt mutatom be neked, hogy amennyiben idegenkedsz az online azonosítástól, hogyan oldhatod meg ezt a szolgáltató partnereinél:
Az e-számlázási kötelezettség 2025. január 1-jétől kiterjed a magánszemélyeknek értékesítő cégekre, de a mulasztásokért járó bírságokat csak 2025. július 1-jétől alkalmazzák.
Az Országos Egészségügyi Pénztár közleménye szerint azok a szolgáltatók, akik a Pénztárnak állítanak ki számlát, új mezőket is töltsenek ki az e-Factura rendszerben.
A Pénzügyminisztérium jogszabály tervezetet tett közzé az e-számla rendszerének módosítására.
A kormány a 30/2024-es sürgősségi rendelettel május 31-ig meghosszabbította azt a türelmi időszakot, amely alatt még nem jár bírság azért, ha egy cég elmulasztja időben regisztrálni a kiállított számláit az ANAF e-Factura rendszerében.
Az Országos Egészségügyi Pénztár tájékoztatást adott ki ma az egészségügyi szolgáltatók e-számlával kapcsolatos kötelezettségeiről.
1. Foglald össze egy mondatban, hogy milyen esetekben vagyok köteles e-számlát kiállítani?