2025. 01. 04

Adóügyi változások 2.rész. E-számlák magánszemélyeknek is

e-számla
eBillio - facturare simplă și ușoară.

eBillio. Az egyszerű és könnyen kezelhető számlázó .

Az e-számlázási kötelezettség 2025. január 1-jétől kiterjed a magánszemélyeknek értékesítő cégekre, de a mulasztásokért járó bírságokat csak 2025. július 1-jétől alkalmazzák.

B2C (vállalkozás – magánszemély) ügyletekre vonatkozó új szabályok

A magánszemélyeket kiszolgáló vállalkozásoknak a számlát a megszokott módon kell átadniuk a vevőnek, majd fel kell tölteniük az e-Factura rendszerbe. A mindennapi vásárlásoknál a pénztárgépi nyugta kiadása továbbra is elegendő, ha a magánszemély vevő nem kér számlát. Ha azonban a fogyasztó számlát igényel, az eladónak a számla adatokat továbbítania kell az e-Factura felületre. 

A magánszemélyek számára mindez nem jár plusz teendőkkel, hiszen ők továbbra is a megszokott formában kapják meg a számláikat – a papíralapon vagy elektronikus formában továbbított dokumentumok nem tűnnek el. Az adóhatóság többször megerősítette, hogy senkinek nem kötelező regisztrálnia a Spatiul Privat Virtual (SPV) rendszerbe csak azért, mert a számlák mostantól az e-Factura rendszerbe is beérkeznek. Hasonlóképpen, a különböző – közösségi médiában terjedő – álhíreket, miszerint a bankszámlákon lévő pénzeket új adó terhelné, a hatóság hivatalos közleményekben cáfolta.

Példa 1. Ruházati üzlet
Egy vásárló belép egy ruhaboltba, ahol kiválasztja a megvásárolni kívánt ruhadarabot (például inget, nadrágot vagy kabátot). Amikor a pénztárnál fizet, a bolt a törvény szerint köteles minden esetben pénztárgépi nyugtát (bon fiscal) adni a magánszemélyeknek. Ez a nyugta igazolja a vásárlás tényét, és azt, hogy a bolt rögzítette az értékesítést a kasszagépben. Ha a vevő nem kér számlát, akkor nincs további teendő, így a bolt nem állít ki külön számlát, és nem is kell semmit feltöltenie az e-Factura rendszerbe. Ha viszont a vásárló kifejezetten számlát szeretne, a ruhabolt a  elkészíti a számlát, és átadja neki papíron vagy elküldi e-mailben. Ezután a bolt elküldi a számlát az e-Factura rendszerben is. A vásárló ebből csak annyit észlel, hogy megkapja a számlát, a háttérfolyamatba (az e-Factura feltöltésbe) neki nem kell beavatkoznia.

Példa 2. Webáruház
Egy online boltban a vevő a számítógépén vagy a telefonján keresztül rendel termékeket, majd a webshop oldalán bankkártyával vagy más elektronikus fizetési móddal kiegyenlíti a számlát. A webáruház szoftvere automatikusan létrehozza a számlát, amit elküld a vásárló e-mail-címére. A 2025-től érvényes szabályok szerint a webshopnak pluszban fel kell töltenie a számlaadatokat az e-Factura rendszerbe is.  A vásárló szemszögéből így ugyanúgy zajlik a vásárlás, mint eddig: kosárba teszi a termékeket, fizet, majd kap egy számlát e-mailben. A háttérben a bolt gondoskodik az e-Factura-feltöltésről.

A személyi szám (CNP) és az adatvédelem

A jogszabályok értelmében a magánszemélyeknek nem kötelező megadniuk a személyi számukat. Így ha valaki nem kívánja közölni a CNP-jét, a számlán 13 nullából álló kód is szerepeltethető helyette. 

Az eBillio-ban ezt úgy oldottuk meg, hogy ha az ügyfél létrehozásakor nem jogi személyt vezetünk be, az adószám automatikusan 13 darab nullából áll, amit ha akarunk, át is írhatunk.

 

A bírságok bevezetésének dátuma


Fontos megjegyezni, hogy bár a kötelezettség 2025. január 1-jén életbe lép, a bírságok csak 2025. július 1-től alkalmazhatók.

Bírság mértéke:
 - Nagy adózók : 5.000 - 10.000 lej
 - Közepes adózók : 2.500 - 5.000 lej
 - egyéb jogi személyek és magánszemélyek (kisebb vállalkozások): 1.000 - 2.500 lej

 

A B2G (vállalkozás – állami szektor) ügyletekben új  kiegészítő elemeket is fel kell tüntetni.


Az állami intézményekkel, hatóságokkal történő ügyletek esetében az e-Factura alkalmazása eddig is kötelező volt. A 2025-ös változás annyival egészül ki, hogy január 1-jétől közbeszerzések, koncessziók vagy egyéb állami szerződések esetén fel kell tüntetni a számlákon a CPV kódokat. A CPV-kód egy uniós szintű kategorizálási rendszer, amely az árukat és szolgáltatásokat külön azonosító kóddal látja el. Ezek a kódok pontosan meghatározzák, hogy a vállalkozás milyen árut vagy szolgáltatást nyújtott az állami szereplőnek.

 

Példa 1.:Egy bútoráruház iskolai székeket szállít egy állami iskolának. A számlán az iskolabútor CPV kódját (39160000-1) fel kell tüntetni a termék megnevezése mell

Hasonló tartalmak

2024. 07. 19

Egészségbiztosító pénztáraknak kiállított e-számlák

Az Országos Egészségügyi Pénztár közleménye szerint azok a szolgáltatók, akik a Pénztárnak állítanak ki számlát, új mezőket is töltsenek ki az e-Factura rendszerben.

2024. 06. 18

Tervezett változások az e-számlázásban:Hamarosan a magánszemélyeknek kiállított számlákat is kötelező lesz e-számla formában kiállítani

A Pénzügyminisztérium jogszabály tervezetet tett közzé az e-számla rendszerének módosítására.

2024. 05. 30

Június 1-től büntethető, ha valaki nem tölti fel 5 munkanapon belül az e-számláit.

A kormány a 30/2024-es sürgősségi rendelettel május 31-ig meghosszabbította azt a türelmi időszakot, amely alatt még nem jár bírság azért, ha egy cég elmulasztja időben regisztrálni a kiállított számláit az ANAF e-Factura rendszerében.

2024. 02. 29

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár tájékoztatója az e-számlákról

Az Országos Egészségügyi Pénztár tájékoztatást adott ki ma az egészségügyi szolgáltatók e-számlával kapcsolatos kötelezettségeiről.

2024. 02. 02

10 kérdés és válasz az e-számlázással kapcsolatban

1. Foglald össze egy mondatban, hogy milyen esetekben vagyok köteles e-számlát kiállítani?

2024. 01. 22

Hogyan kérj hozzáférést a SPV-hez?

Csak akkor tudsz e-számlát küldeni, ha a cégednek hozzáférése van a SPV-hez. A következő útmutató lépésről lépésre megmutatja, hogy mit kell tenned.