Két pályázati kiírásra lehet pályázni 2023. augusztus 20-tól.
1. Befektetés a zöld és kék infrastruktúrába (3.3-as pályázat)
A pályázat célja
A központi régió városainak fejlesztése kevéssé vette figyelembe a zöldterületek bővítésének szükségességét. Ezért, a statisztikák (www.insse.ro) azt mutatják, hogy a régió településein és városaiban az egy lakosra jutó zöldfelületek területe 19,2 négyzetméter/lakos maradt, ami elmarad az EU 26 négyzetméteres minimumkövetelményétől.
Az Országos Statisztikai Intézet által közzétett adatok szerint a 20 település közül régióból mindössze 3 haladja meg a 26 négyzetméter/lakos európai normát (Szebes, MArosvásárhely és Gyergyószentmiklós), a többi pedig az alatt van. ajánlott európai szabványt.
Ezen javítana a pályázati kiírás.
Mire lehet pályázni?
- zöld folyosók létrehozására és/vagy bővítésére
- zöldterületek építése/modernizálása/meghosszabbítása
- ipari területek és szennyezett földterületek kármentesítése
A pályázat típusa
Azok a projektek, legalább 50 pontot értek el, és amelyek megfelelnek a műszaki és gazdasági kritériumoknak, szerződéskötés szakaszába léphetnek.
A pályzati felhívás keretösszege
A felhívás pénzügyi keretösszege 88 475 521 EUR.
A projektfelhívás keretében nyújtott társfinanszírozás mértéke legfeljebb az összeg 98%-a lehet a projekt támogatható kiadásaiból,
Milyen összegekre lehet pályázni?
- megyeközpontok esetében a maximálisan támogatható összeg 17 056 795 EUR.
- egyéb municípiumok esetében a projekt maximálisan támogatható összege 5 000 000 EUR .
2. Bölcsődék és óvodák építése és korszerűsítése (6.1.1)
A pályázat célja:
A korai oktatási rendszer, különösen az óvodai oktatás hiányosságai miatt, a gyerekeknek csak kis része vesz részt az oktatási és gondozási programokban a Központi régióban. A 0-2 éves korú gyerekek csupán 5%-a részesül bölcsődei oktatásban. Az óvodai oktatási infrastruktúra elérhetőségében jelentős különbség tapasztalható a városi és a vidéki területek között.
Az óvodai oktatásban részt vevő tanulók 40%-a vidéki területeken található, míg a bölcsődei oktatásban részt vevő 2606 gyerekből egyetlen egy sem él vidéki területen. A korai oktatási infrastruktúra és szolgáltatások hiánya kiemelten érinti a hátrányos helyzetű közösségeket, a roma etnikumú gyerekeket, valamint a speciális oktatási igényű gyerekeket, csökkentve ezzel esélyeiket a normális oktatási pálya követésére.
A jelenlegi pályázati kiírás célja, hogy támogassa a korai oktatásban való részvétel növekedését az oktatási infrastruktúra kapacitásának bővítésével, és a hiányzó igények kielégítésére irányuló befektetésekkel.
Pályázható összegek:
A pályázati felhívás határidős versenypályázat,
A minimális támogatható összeg: 400 000 EUR, a maximális támogatható összeg: 3 500 000 euró.
-Új bölcsőde/óvoda építése esetén a maximális támogatható összeget a tantermek maximális befogadóképessége szerint veszik figyelembe.
Példa: egy épület 4 tanteremmel rendelkezik: 2 tanterem 9 férőhelyes és 2 tanterem 20 férőhelyes. A maximális támogathatóösszeg (2*9+2*20) 19.500= 58 19.500= 1.131.000 euró.
Épület korszerűsítése esetén a pályázat benyújtását megelőző év beiskolázási adatait veszik figyelembe.
Ha a beruházás tárgyát képező infrastruktúrát használó gyermekek száma a támogatási kérelem benyújtását megelőzőévben 58, a maximálisan támogathatóösszeg 58 * 19.500 = 1 131 000 EUR.
A pályázat teljes költségvetése 13.893.039 euró.
Mire lehet pályázni?
Például:
a. Oktatási intézmények építése/bővítése/felújítása/korszerűsítése és felszerelése, beleértve az online és a fizikailag jelen lévő tevékenységek végzéséhez szükséges digitális berendezéseket (játszószobák, könyvtárak, beltéri/kültéri pihenőhelyek, alvóhelyek, öltözők, étkező, konyha, mosoda stb.), amelyek hozzájárulnak a korai oktatáshoz való hozzáférés és a korai oktatásban való részvétel növeléséhez, de nem korlátozódnak erre. A kedvezményezettek hozzáférésének és biztonságának növeléséhez hozzájáruló kerítésbe, kültéri világításba, gyalogutakba vagy egyéb beruházások is bevonhatók, amelyeket a beruházási célhoz jogilag tartozónak minősített helyszínen kell végrehajtani, beleértve a fogyatékkal élő vagy más különleges igényű gyermekek igényeihez igazított oktatási intézmények akadálymentesítését és átalakítását célzó munkálatokat/dokumentációt;
b. A rehabilitált vagy korszerűsített épületek energiahatékonyságának javítása a támogatható projektérték legfeljebb 20%-áig terjedő olyan beruházások elvégzésével, amelyek az épület(ek) energiateljesítményének javulásához vezetnek azáltal, hogy az energiafogyasztás legalább 30%-kal csökken vagy az üvegházhatású gázok kibocsátása legalább 30%-kal csökken. Ez a feltétel nem vonatkozik az új építkezésekre;
Bővebb információt a Billio pályázatfigyelőjében talál.
illusztráció