2023. 12. 17

Hivatalos év végi adóügyi módosítások. A profitadó

profitadó
eBillio - facturare simplă și ușoară.

eBillio. Az egyszerű és könnyen kezelhető számlázó .

December 15-én jelent meg a Hivatalos Közlönyben a 115/2023-as sürgősségi rendelet, ami több adóügyi módosítást is tartalmaz.

Ebben a bejegyzésben a profitadóra vonatkozó módosításokat ismertetjük. Ezek a módosítások 2024-től lesznek hatályosak.

Adófelajánlások rendszere


Jelenlegi szabály: a vállalatoknak lehetőségük van  profitadójuk egy részét, amelyet nem használtak fel teljesen, jótékony célra (szponzorálásra) átirányítani. Ezt a döntést legkésőbb a profitadó éves bevallásának benyújtásától számított 6 hónapon belül kellett meghozni, egy erre a célra kialakított űrlap benyújtásával.
Új szabály: szerencsére, bár tevezték, az adófelajánlások lehetőségét nem törölték el. Az új szabály szerint a vállalatoknak továbbra is lehetőségük van a profitadójuk egy részét jótékony célra átirányítani, de a döntést már a profitadó éves bevallásának benyújtási határidejéig kell meghozniuk. Tehát 6 hónappal rövidül az adófelajánlási határidő.


Magánszemélyek tulajdonában lévő, részben céges célra használt ingatlanok.


Jelenlegi szabály: ha valaki a saját lakásában biztosít helyet a vállalkozásának, akkor az üzemeltetési, karbantartási és javítási költségek egy részét levonhatja az adójából. Ez az összeg arányos a vállalkozás által használt terület nagyságával. Például, ha a lakás 100 négyzetméter és 30 négyzetmétert használ a cég, akkor a költségek 30%-a vonható le.
Új szabály: az ilyen jellegű költségek a használt felületre eső rész kiadásai 50%-ban vonhatóak le.A fenti példában, ahol a cég 30 négyzetmétert használ a 100 négyzetméteres lakásból, a 2024-től alkalmazandó új szabály alapján a levonható összeg az összköltségek a felület 30%-ára eső összeg 50%-a, tehát jelentősen kevesebb, mint amennyit a régi szabály alapján el lehetett számolni.

A behajtatlan kintlevőségekre képezett céltartalék


Jelenlegi szabály: A vállalatoknak lehetőségük van 50%-os céltartalékot képezzenek azokra a kintlevőségekre, amelyek 270 napnál régebbiek, nem garantáltak valaki által, és nem egy kapcsolt vállalkozástól származnak
Új szabály: A 2023. december 31-ig keletkezett követelésekre továbbra is a régi szabály érvényes, a 2024. január 1-je után keletkező követelések esetében az elszámolható céltartalék 30%-ra csökken.  
A jogszabály tisztázza azoknak a kintlevőségek fogalmát, amelyekre céltartlékot lehet képezni: a termékek, félkész termékek, anyagok, áruk értékesítéséből, elvégzett munkákból és szolgáltatásokból származó, a  belföldi és külföldi ügyfelek által ki nem fizetett összegek tartoznak ide. Tehát egyéb követelésekre (például kölcsönökre) nem lehet elszámolható céltartalékot képezni.
 

Lakások amortizációja


Az új szabály szerint, ha egy társaság székhelyét a vállalat tulajdonosai  személyes célra használják, akkor az ehhez a székhelyhez kapcsolódó  amortizáció nem vonható le az adózás előtti eredmény  számításakor.
Ugyanakkor, amennyiben egy társasági székhelye tömbházban vagy egyéni lakóépületben  található, és a székhelyet nem kizárólag cégügyben használják,  az ilyen ingatlanokra vonatkozó amortizáció (értékcsökkenési leírás) csak 50%-ban vonható le.
 

Korábbi évek veszteségeinek kezelése


Jelenlegi szabály:  a vállalatok a nyereségadó bevallásukban kimutatott éves veszteségeiket a következő 7 egymást követő évben figyelembe vehették az éved adóbevallásaikban.
Új szabály: A 2024-es vagy azt követően kezdődő adóévekben keletkező fiskális veszteségek csak a keletkezésük utáni 5 egymást követő évben vehetők figyelembe, és csak a realizált adózható profitok 70%-áig használhatóak fel az adóalap csökkentésére.

A 2023. december 31-ig keletkezett, még ki nem használt fiskális veszteségek is csak a 2024-es vagy azt követő évek adózható profitjainak 70%-áig használhatók fel a maradék 7 éves időszakban.

Gyakorlati példa:  Ha egy vállalat 2024-ben 100 000 lej értékű veszteséget valósít meg, akkor ezt a veszteséget csak a következő 5 évben és csak a realizált adózható profitok 70%-áig érvényesítheti. Tehát, ha a vállalat egy adott évben 100 000 lej adózható profitot termel, akkor csak 70 000 lejt használhat fel a veszteség csökkentésére.

Adósságfinanszírozási költségek levonhatósága


Régi szabály: A vállalatok egy adóévben  a finanszírozási költségeiket 1.000.000 euróig levonhatták.
Új szabály: a finanszírozási költségek levonása továbbra is megengedett az 1.000.000 eurós plafonig, de van egy kiegészítő korlátozás. A kapcsolt vállalatokkal (azaz azonos cégcsoportba tartozó vállalatokkal) folytatott tranzakciók esetén a finanszírozási költségek levonása csak 500.000 euróig engedélyezett.

Magán ösztöndíjak levonhatósága.

Jelenlegi szabály: a magánösztöndíjakra adóilag ugyanazok a szabályok vonatkoztak, mint a szponzorálásra.
Új szabály: a magánösztöndíjak részlegesen elszámolható költségek lesznek, amelyek elszámolhatósága 1500 lej/ösztöndíj és a munkabér alap 5%-ig terjedhet. 
Szolgálati lakásokkal kapcsolatos költségek

Jelenlegi szabály: szolgálati lakások esetén a működtetési, karbantartási és javítási költségek levonása a 114/1996-os lakástörvényben meghatározott felület szerint történt Ezt a területet 10%-kal meg lehet növelni az adózási szempontból történő levonáshoz.
Új szabály: a szolgálati lakásokkal kapcsolatos költségek levonása szigorúbbá vált, mivel a korábbi +10%-os többletet már nem vehetjük figyelembe. 

Hasonló tartalmak

2025. 01. 17

Adókalkulátor 2025

Hasonlítsd össze, hogy különböző vállalkozások mennyi adót fizetnek 2025-ben.

2023. 08. 02

Hogyan változtatna a kormány a profitadón?

A kiszivárgott adótörvényt módosító tervezet a profitadóval kapcsolatosan is több változást vezetne be.