A törvény kimondja, hogy az állami és magánintézmények pénztárainál és szolgáltatásaiknál a terhes nőknek, illetve az 5 év alatti gyermekkel érkezőknek elsőbbséget kell biztosítani. Ez az előny azonban nem vonatkozik azokra a helyekre, ahol külön pult/pénztár/szolgáltatás van fenntartva ezen csoportok számára.
Példa: Ha egy terhes nő vagy egy kisgyermekkel (5 év alatti) érkező személy bankba érkezik, ahol nincs külön számukra fenntartott pult, akkor őket előre kell engedni a sorban
Bárki, aki szemtanúja volt egy jogsértésnek, értesítheti erről a Fogyasztóvédelmet vagy a rendőrséget.
Minden olyan intézmény, ahol kassza, pénztár vagy ügyfélszolgálati ablak található, köteles látható helyen tájékoztatni arról, hogy terhes nőknek, illetve az 5 év alatti gyermekkel érkezőknek elsőbbséget kell biztosítani.
A tájékoztatás hiányáért 200-1.000 lejes büntetést szabható ki.
Azokon a parkolókon, melyek több mint 10 parkolóhellyel rendelkeznek, kötelező biztosítani a helyek legalább 4%-át, de legalább 2 helyet, kifejezetten terhes nők és 5 év alatti gyermekkel érkezők részére.
A parkolásra vonatkozó előírást 6 hónapon belül kell teljesítsék az állami és magán intézmények/cégek.
Azok a személyek akik ezeket a kijelölt parkolóhelyeket elfoglalják (mentők, rendőrautók kivételek), 2-10 ezer lejes büntetésben részesülhetnek.
A Fogyasztóvédelmi Hatóság új rendeletet adott ki a fogyasztók védelmére.
2024. július 25-én lépett hatályba a 233/2024-es számú törvény, amely jelentős előrelépést jelent a kiskorúak alkohol-, dohány- és energiaital-fogyasztásának megelőzésében.
A március 31-től hatályba lépett 64/2024-es törvény azonban nem csak az elektromos cigarettára terjed ki.
A tavaly megjelent 296/2023-as tövény értelmében tilos gazdasági tevékenységet folytatni olyan árukkal, amelyekhez nincsenek származási dokumentumok.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság saját ellenőrzéseire hivatkozva hozta meg a 225/2023-as rendeletét, amelyben kötelezi az online kereskedőket és szolgáltatókat, hogy cégadataikat és engedélyeik azonosítóit közzétegyék.
Korábban, a 140/2021-es sürgősségi rendelet szerint, ha a vásárló 30 napon belül észrevette, hogy a termék hibás, joga volt kérni a javítást vagy a cserét.