Ez a rendszer jelentős kötelezettségeket ró a gazdasági szereplőkre, különös tekintettel a termelőkre és kereskedőkre.
Az, hogy ösztönözze a csomagolóanyagok újrafelhasználását.Ez a rendszer segíti Romániát abban, hogy elérje az Európai Unió által meghatározott nemzeti gyűjtési és újrahasznosítási célokat. Ezek a célok a következők: 2025-re a piacra dobott PET palackok 77%-ának, 2029-re pedig 90%-ának visszagyűjtése.
A rendszer azokra az italcsomagolásokra vonatkozik, amiket nem lehet újra felhasználni, és 0,1 liter és 3 liter közötti térfogattal rendelkeznek. Ilyenek például az üveg-, műanyag- vagy fémből készült italcsomagolások, amiket sör, alkoholos italok, cider, erjesztett italok, üdítők, ásványvizek és szeszes italok csomagolására használnak. Ezekre a csomagolásokra kell feltenni az SGR jelzést.
Nem tartoznak ide a kémiai anyagokat vagy magas maradék-tartalmú folyadékokat tartalmazó csomagolások, valamint a papír- vagy kartoncsomagolások, több mint 3 literes csomagolások, és egyes speciális típusok, mint például a poharak vagy az ún. "bag-in-box" csomagolások.Ezeket a csomagolásokat hulladékként kezelik, ha újrahasznosításra kerülnek.
Az üres csomagolások visszaváltására vonatkozó garancia egységesen 0,50 RON, függetlenül a csomagolás típusától vagy tartalmától.
Ezt az összeget úgy választották meg, hogy elég motiváló legyen a fogyasztók számára a csomagolások visszaviteléhez, ugyanakkor ne jelentsen jelentős áremelkedést. A garancia értéke idővel módosítható, ahogy a fogyasztók megszokják a rendszert.
Az üres csomagolást a fogyasztók bármely külön erre kijelölt ponton visszavihetik, vagyis bármely romániai üzletben. Az üres csomagolás visszavitelekor a fogyasztó visszakapja a kezdetben fizetett garancia összegét. Nem szükséges a pénztárjegy bemutatása és nem szükséges, hogy a csomagolást a termék eredeti vásárlási helyén adjuk vissza.
Példa:Képzeljünk el egy családot, a Szabókat, akik hetente átlagosan 10 üveg szénsavas italt vásárolnak. Minden üveg után fizetnek 0,50 RON garanciát, tehát hetente 5 RON-t. A hét végén, amikor az üvegek üresek, a család összegyűjti őket és elviszi egy közeli visszaváltási pontra. A 10 visszavitt üvegért 5 RON-t kapnak vissza, amit aztán levásárolhatnak.
Az üzletek dönthetnek a gyűjtés típusáról (automata vagy kézi).
Minden kereskedőnek, mérettől függetlenül, kötelessége lesz egy visszaváltási pontot működtetni, ahol a fogyasztók leadhatják az üres csomagolásokat. Az összgyűjtött csomagolások at a Returo SGR Rt fogja elszállítani.
Minden gyártónak és kereskedőnek, aki ilyen csomagolásban készült termékeket bocsát piacra, kötelező a SGR adatbázisában regisztrálnia.
Egy üzlet, amelynek több mint 200 négyzetméter a kereskedelmi területe, saját visszaváltási pontot kell hogy szervezzen.
A 200 négyzetméternél kisebb boltoknak lehetőségük van együttműködni más kereskedőkkel vagy helyi önkormányzatokkal a visszaváltási pontok szervezésében.
A HoReCa egységeknek regisztrálniuk kell az SGR-ben, és garanciát kell számítaniuk azon termékekre, amelyeket nem helyben fogyasztanak el.
Példa: Egy kisbolt tulajdonosa, aki üdítőitalokat és ásványvizet árusít, regisztrálnia kell az SGR rendszerben. Mivel boltja kisebb, mint 200 négyzetméter, választhat, hogy saját visszaváltási pontot hoz létre vagy együttműködik más kereskedőkkel vagy a helyi önkormányzattal.
Az online értékesítőknek nem kell visszaváltási pontokat szervezniük, de egyéb kötelezettségeik azonosak a többi kereskedővel.
Példa : Egy online élelmiszer-kereskedelmi vállalkozás, amely kizárólag az interneten keresztül értékesít SGR-csomagolt italokat, szintén regisztrálnia kell magát az SGR rendszerben. Bár nem köteles fizikai visszaváltási pontot létrehozni, köteles betartani az SGR-vel kapcsolatos összes egyéb előírást, mint például a garanciadíj megjelölése és a csomagolásokkal kapcsolatos adatok elektronikus nyilvántartása.
Egy automatákat üzemeltető cég, amely italokat értékesít, nem köteles saját visszaváltási pontot szervezni. Azonban köteles regisztrálni magát az SGR-ben, és betartani az SGR szabályozásával kapcsolatos egyéb előírásokat.
A gyártóknak regisztrálniuk kell termékeiket az SGR rendszerben, megfelelően jelölniük a csomagolásokat, és nyilvántartást kell vezetniük a forgalomba hozott termékekről és a garanciákról.
Példa: Egy üdítőitalt gyártó vállalkozás kötelezettségei közé tartozik, hogy az összes terméke csomagolását az SGR előírásoknak megfelelően jelölje, és regisztrálja a termékeket az SGR adatbázisában. Ezen felül, a vállalkozásnak meg kell állapítania egy rendszert a visszaváltott csomagolások számának nyomon követésére, és rendszeresen jelentést kell tennie az SGR adminisztrátorának.
A gyártóknak adminisztrációs díjat kell fizetniük az SGR rendszer költségeinek fedezésére, míg a kereskedők kezelési díjat kapnak minden visszaváltott csomagolási egységért.
November 30-al indul a kötelező visszaváltási rendszer. A kereskedő (üzlet) fontos szerepet játszik abban, hogy a rendszer jól, működjön, ezért több kötelezettsége is van.