Minden cikkelyt lefordítottam, ezeket zöld betűs, szürke hátterű szöveggel fogod látni. Ha gondolod, görgess át nyugodtan rajta, és olvasd el a magyarázatot, ahol a lényeget összefoglalom.
1.cikkely
(1) A jogi személyek, engedéllyel rendelkező fizikai személyek, egyéni vállalkozások, családi vállalkozások, szabadfoglalkozásúak, önálló tevékenységet folytató fizikai személyek, társulások és egyéb entitások (függetlenül attól, hogy rendelkeznek-e jogi személyiséggel) csak.a jogszabályban meghatározott készpénz nélküli fizetési eszközökkel végezhetnek befizetési és kifizetési műveleteket egymás között.
(2) A rendelkezés nem vonatkozik az állami kincstárra, hitelintézetekre, elektronikus pénzt kibocsátó intézményekre, fizetési szolgáltatásokat nyújtó intézményekre (amelyeket a Román Nemzeti Bank vagy egy másik EU-tagállam által engedélyeztek és amelyekről a Román Nemzeti Bankot értesítették), nem banki pénzügyi intézményekre és valutaváltó entitásokra, amelyek tevékenységükre vonatkozóan specifikus műveleteket végeznek, valamint a szerencsejáték szektor vállalkozóira.
(3 A cikk rendelkezései alkalmazandók a Romániában végzett devizás befizetési és kifizetési műveletekre is. Az alkalmazott plafonok meghatározása a művelet végrehajtásának dátumán érvényes valutaárfolyam alapján történik, amelyet a Román Nemzeti Bank közöl.
Magyarázat:
Ez a cikkely elsősorban arról szól, hogy kikre vonatkoznak és kikre nem a törvény további részleteiben ismertetett szabályok.
Kikre vonatkozik?
Magyarul nem csak a cégekre, hanem egyéni vállakozókra, egyesületekre és alapítványokra is vonatkozik. A későbbiekben majd látjuk , hogy a magánszemélyekre is vannak korlátozó szabályok.
Kivételek
A jogszabály nem vonatkozik a bankokra, valutaváltókra, szerencsejáték-szervezőkre
Devizás műveletek Romániában
Nem csak a lejben kifizetett összegekre vonatkozik korlátozás, hanem a belföldön valutában történő fizetésekre is
2. cikk
E törvény alkalmazásában a következő fogalmak meghatározása a következő:
a) Fragmentált befizetés: Ez azt jelenti, hogy a befizetendő összeget több részletre bontják annak érdekében, hogy elkerüljék a törvény által meghatározott készpénzes befizetési korlátot.b) Fragmentált kifizetés: Ez azt jelenti, hogy a kifizetendő összeget több részletre bontják annak érdekében, hogy elkerüljék a törvény által meghatározott készpénzes kifizetési korlátot.
c) Cash and carry típusú bolt: Olyan üzlet, amely cash and carry típusú kereskedelmet folytat, ahogyan azt a 2000. évi 99-es kormányrendelet 4. cikk e) pontja definiálja (a termékek és piaci szolgáltatások kereskedelméről szóló rendelet, melyet azóta többször módosítottak és kiegészítettek).
Magyarázat
1. Mi a cash and carry bolt?
A cash and carry egy önkiszolgáló kereskedelemi egység ami belépőkártya alapján működik és az árukat önkiszolgáló rendszeren keresztül jogi személyeknek, egyéni vállalkozóknak, az eladói adatbázisban nyilvántartott természetes személyek részére értékesítik.
2. Mi a fragmentált befizetés?
Például ha egy 1.500 lejes számlát két részletben fizetnek, mondjuk egyik nap 800 lejt, másik nap 700 lejt
3. cikkely
(1)Az 1. cikk (1) bekezdésének rendelkezései alóli kivételként készpénzbevételek és -kifizetések a következő feltételek mellett teljesíthetők:
(a)az 1. cikk (1) bekezdésében említett személyektől származó készpénzbevételek napi 1.000 RON összeghatárig egy személytől;
(b) cash and carry üzletek az 1. cikk (1) bekezdésében említett személyektől történő készpénzbevételek, egy személytől naponta legfeljebb 2 000 lej értékben;
(c) az 1. cikk (1) bekezdésében említett személyek részére történő kifizetések, napi 1.000 lej/fő felső határon belül, de legfeljebb összesen 2.000 lej/nap felső határig;
(d)a cash and carry üzletek kifizetései, napi 2.000 lejes teljes felső határig;
e) kifizetések elszámolási előlegekből, napi 1.000 lejes felső határig, amelyet minden egyes személyre vonatkozóan állapítanak meg, aki elszámolási előleget kapott.
(2) Tilos a kedvezményezettektől származó, 1000 lejnél, illetve 2000 lejnél nagyobb értékű számlákra vonatkozó készpénzfelvételek feldarabolása a cash and carry üzletek esetében, valamint az áruk szállításáról vagy szolgáltatások nyújtásáról szóló számlák feldarabolása, amelyek értéke meghaladja az 1000 lejt, illetve 2000 lejt
(3) Tilos fragmentált készpénzes kifizetéseket végezni az áru és szolgáltatás szállítóinak, akiknek a számlái értéke meghaladja az 1.000 lejt és, illetőleg, a 2.000 lejt a cash and carry típusú üzletek esetében. Az 1. cikk (1) bekezdésében meghatározott személyek számlákat fizethetnek, melyek értéke meghaladja az 1.000 lej korlátot az áru és szolgáltatás szállítóinak, illetőleg a 2.000 lej korlátot a cash and carry üzleteknek a következő módon: 1.000 lej/2.000 lej készpénzben, a korlátot meghaladó összeget csak készpénz nélküli fizetési eszközökkel lehet kifizetni.
(4) Azon a napon, amikor az előlegeket elszámolásra nyújtják, a megfelelő összegeket be kell vonni az (1) bekezdésben említett napi felső határ kiszámításába. (1) lit. (c) vagy (d) pont szerinti összegekbe.
Magyarázat
Ez a cikkely arra vonatkozik, hogy egy cég egy másik cégnek milyen értékhatárokig fizethet.
1. Milyen összegre adhatok el készpénzes kifizetéssel más jogi személynek, egyéni vállalkozónak?
Maximum 1.000 lejre.
2. Mekkora összegre vásárolhatok más cégtől, egyéni vállalkozótól?
Maximum 1.000 lejt úgy, hogy ne haladjam meg a napi 2.000 lejes össz kifizetést más cégeknek (és egyéni vállalkozóknak).
3. De az ugye rendben van, ha ma vásárlok 3 cégtől , és mindegyik cégtől 800 lejre vásárlok az ugye rendben van?
Nincs. Napi limit is van. 2.000 lejnél többet nem fizethetek ki készpénzzel más cégnek, egyéni vállalkozóknak.
Jelen esetben 2.400 lejt fizetnék ki (3x800 lej) ami meghaladja a napi 2.000 lejt.
4. Milyen összegre vásárolhatok készpénzzel cash and carry boltokban?
Maximum 2.000 lejre.
5. Egyik alkalmazottamnak kivezetek 1.500 lej pénztárelőleget, hogy menjen, fizesse aki a villanyszámlát, telefonszámlát. Rendben van?
Nincs. Az alkalmazottaknak vásárlás céljából adott előlegek is korlátozva Vannak napi 1.000 lej/főre.
Ugyanakkor az e célú előlegek beszámítódnak a napi 2.000 lejes limitbe.
4. cikk
(1) Az 1. cikk (1) bekezdésében meghatározott személyek és a természetes személyek közötti készpénzes bevételi és kifizetési műveleteket, amelyek az áru szállításának vagy beszerzésének értékét, szolgáltatások nyújtását, osztalékot, követelések értékesítését vagy más jogokat, valamint kölcsön visszafizetését vagy más finanszírozást képviselnek, a napi 5.000 lej korláton belül kell végrehajtani egy személytől/egy személynek, 2024. december 31-ig, és 2.500 lej-től kezdve 2025. január 1-jén.(2) Tilos a bevételek és kiadások darabonkénti beszedése vagy kifizetése egy személytől, a (1) bekezdésben meghatározott napi korlátnál magasabb értékű készpénzes bevételek/kifizetések esetében, valamint a követelések értékesítése vagy más jogok, kölcsönök visszafizetése vagy más finanszírozás, osztalék, illetve az áruk szállításának vagy szolgáltatás nyújtásának feldarabolt kifizetése, amelynek értéke magasabb a (1) bekezdésben meghatározott napi korlátnál.
(3) A (2) bekezdés rendelkezései nem alkalmazhatók azokra az áru szállításokra és szolgáltatásokra, amelyek részletfizetésben történnek, feltéve, hogy az 1. cikk (1) bekezdésében meghatározott személyek és a természetes személyek között részletfizetéses vételi-szerződések vannak aláírva a törvény szerint.
(4) Az 1. cikk (1) bekezdésében meghatározott személyek és a tagok /résztulajdonosok / ügyvezetők/ természetes személyek /egyéb hitelezők, kizárólag azok a hivatalos hitelezők, akik jogszabályok által előírt pénzügyi közvetítési tevékenységet végeznek, közötti készpénzes bevételi és kifizetési műveletek, amelyek kölcsönöket képviselnek, függetlenül jellegüktől és céljuktól, csak készpénz nélküli fizetési eszközökkel hajthatók végre.
Magyarázat
Készpénzes tranzakciókat nem csak cég-cég között korlátozzák, hanem akkor is, ha egy cég magánszemélytől vásárol vagy elad, osztalékot fizet.
1. Milyen korlátozások vannak?
2024. december 31-ig a cégek magánszeméllyel kapcsolatos bevételei és kifizetései nem haladhatják az 5.000 lej/főt. 2025 január 1-től ez a korlát 2.500 lej-re csökken.
2. Tehát ha bejön az üzletembe valaki és egy 6.000 lejes televíziót vásárolna, mit kell tennem?
Legtöbb 5.000 lejt vehetek el készpénzben, a többit utalnia kell.
3. Ha a megvásárolt televízió garancia idő alatt elromlott és visszahozza, visszaadhatom neki készpénzben az árát?
Legtöbb 5.000 lejt, a többit utalnom kell.
4. Mennyi osztalékot vehetek ki készpénzben?
Legtöbb 5.000 lejt/nap. De figyelnem kell arra is, hogy a törvény tiltja, hogy az osztalék kifizetését feldaraboljam. Ha egy év alatt több, mint 5.000 lejt fogok készpénzben osztalékként kifizetni, szabálysértést követek el.
5. Adhatok tulajdonosi kölcsönt készpénzben a cégemnek? Kellene vásároljon valamit, és nincs elég pénze.
Nem . Tulajdonosi kölcsönt csak bankon utalhatok. Ugyanez érvényes arra is, amikor a cég visszafizeti a tagi kölcsönt.
41. cikk
(1) Az esküvők és keresztelők szervezői a magánszemélyektől az e rendezvényekkel kapcsolatos szolgáltatásokért naponta kapott készpénzbevételek után az adókötelezettségeik igazgatására illetékes központi adóhatósághoz fordulhatnak, ha az adóhatósághoz olyan adatokat nyújtanak be, amelyekből kiderül, hogy az ilyen rendezvények szervezése során magánszemélyektől származó bevételek meghaladják a 4. cikkben meghatározott felső határt, a 4. cikkben meghatározottól eltérő bevételi felső határ jóváhagyását kérhetik.(2)A felső határ megállapításakor az adóhatóság figyelembe veszi az esküvők és keresztelők szervezőinek az ilyen rendezvényekből származó korábbi bevételeit.
(3) Az adóhatóság elrendeli a (1) bekezdés szerint benyújtott kérelem benyújtását követő határozatával dönt legkésőbb a kérelem benyújtásától számított 15 napon belül.
A határozat a közléstől számított egy évig érvényes.(4)A határozat a kérelmező kérelmére megújítható vagy módosítható. Az (1)-(3) bekezdés rendelkezéseit megfelelően alkalmazni kell.
(5)Az e cikk rendelkezéseinek végrehajtására vonatkozó eljárást az pénzügyminiszter rendeletben hagyja jóvá.
Magyarázat
Esküvők és keresztelők szervezői és a készpénzes bevételek:
Az esküvők és keresztelők szervezői, ha egy adott napon magánszemélyektől kapott készpénzbevételeik meghaladják a 4. cikkben meghatározott összeget, kérhetnek egy másik, magasabb határt az adóhatóságtól.
Előző bevételek fontossága:
Az adóhatóság a szervezők korábbi bevételeit is figyelembe veszi, amikor eldönti, hogy jóváhagyja-e az új határt.
Döntési időszak és érvényesség:
Ha az esküvők és keresztelők szervezői kérelmet nyújtanak be, az adóhatóság legfeljebb 15 napon belül dönt. A döntés egy évig érvényes.
Megújítás vagy módosítás:
A jóváhagyott határt később is meg lehet újítani vagy módosítani. Az újítás vagy módosítás során az első három bekezdés szabályait kell alkalmazni.
Gyakorlati példák:
Ha egy esküvőszervező vállalkozás egy napon 6.000 lej bevételt ér el magánszemélyektől, és a 4. cikkben csak 5.000 lej a napi határ, akkor a vállalkozás kérheti, hogy az adóhatóság engedélyezze számukra egy magasabb napi határt.
Ha az esküvőszervező cég korábban átlagosan 5.500 lej-t kapott naponta, az adóhatóság ezt figyelembe veszi a döntésnél.
Ha a vállalkozás kérelmét elfogadják és 7.000 lej-re emelik a napi határt, ez az új határ egy évig lesz érvényes.
42. cikk
(1) Az 1. cikk (1) bekezdésében említett személyek pénztárában lévő készpénzösszegek nem haladhatják meg minden nap végén az 50 000 lejes felső határt.
A felső határt meghaladó készpénzösszegeket két munkanapon belül az említett személyek bankszámlájára kell befizetni.(2) Az (1)-es bekezdésben foglaltak kivételével csak a munkabér kifizetések és egyéb személyzeti jogok kifizetésével kapcsolatos összegekkel, valamint a magánszemélyekkel végzett egyéb műveletekkel lehet túllépni ezt a felső határt, a kifizetésükre meghatározott naptól számított 3 munkanapon belül.
Magyarázat
A jogi személyeknek, egyéni vállalkozóknál minden nap végén a pénztárukban lévő készpénz nem haladhatja az 50.000 lejt..
1.Mit kell tenni a felső határt meghaladó összeggel?
Ha a készpénz meghaladja ezt a 50 000 lejes határt, a felesleges összeget két munkanapon belül bankszámlájukra kell befizetni.
Példa: Egy cégnek december 10-én este 55 000 lej van a pénztárában. December 12-re (feltéve, hogy ezek munkanapok) a felesleges 5 000 lej-t be kell fizetniük a bankszámlájukra.
2. Vannak kivételek?
Vannak néhány kivételek, amikor ezt a felső határt át lehet lépni: munkabér kifizetések, egyéb személyzeti jogok és egyes magánszemélyekkel végzett műveletek. De ezeknél a kivételeknél is a kifizetésre meghatározott naptól számított 3 munkanapon belül a felesleges összeget be kell fizetni a bankszámlára.
5. cikk
Az e fejezetben megállapított felső határok nem vonatkoznak az 1. cikk (1) bekezdésében említett személyek által végzett következő ügyletekre:
(a)készpénz elhelyezése a hitelintézeteknél vagy pénzforgalmi szolgáltatásokat nyújtó, a Román Nemzeti Bank által engedélyezett intézményeknél nyitott számlákon, beleértve a pénzkiadó automatákat is;
(b) a hivatali utazási költségek kifizetése, a szállítás, a napidíj, a napidíj és a szállás kifizetéséért az utazás során fizetendő összegek, valamint az ezzel kapcsolatban felmerülő előre nem látható kiadások erejéig;
(c) az adók, illetékek, járulékok, bírságok és egyéb, az általános összevont állami költségvetést terhelő kötelezettségek készpénzben történő megfizetése;
d) készpénzfelvétel a hitelintézeteknél vagy pénzforgalmi szolgáltatásokat nyújtó intézményeknél nyitott és a Román Nemzeti Bank által engedélyezett számlákról a fizetések és egyéb, a törvényben előírt személyzeti jogosultságok kifizetése, valamint a magánszemélyek részére történő egyéb fizetési műveletek céljából;
e) a Román Nemzeti Bank által engedélyezett vagy az Európai Unió más tagállamában engedélyezett és a Román Nemzeti Banknak bejelentett pénzforgalmi szolgáltatásokat nyújtó intézményeken keresztül történő átutalások, a törvénynek megfelelően;f)készpénz befizetése bankjegy- vagy érmeelfogadó automatákba.
Magyarázat
Az következő ügyletekre nem vonatkozik a készpénz fizetési limit:
Bankszámla-befizetés: Készpénz befizetése bankokban vagy a Román Nemzeti Bank által engedélyezett pénzforgalmi szolgáltatásokat nyújtó intézményeknél, ideértve az ATM-eket is.
Utazási Költségek: Az utazási költségek kifizetése, mint a szállítás, a napidíj, a szállás és az előre nem látható kiadások.
Adók kifizetése: Az államnak fizetendő adók, illetékek, járulékok, bírságok és egyéb kötelezettségek készpénzben történő kifizetése.
Készpénzfelvétel bankból fizetések folyósítása céljából: Készpénzfelvétel a bankoknál vagy pénzforgalmi szolgáltatásokat nyújtó intézményeknél, munkabér fizetésekhez vagy egyéb bérjellegű költségekhez.
Átutalások: Átutalások, amelyek a Román Nemzeti Bank által engedélyezett vagy az EU más tagállamában engedélyezett és a Román Nemzeti Banknak bejelentett pénzforgalmi szolgáltatásokat nyújtó intézményeken keresztül történnek.
Készpénz befizetése bankjegy- vagy érmeelfogadó automatákba.
Tehát ha egy vállalkozás a fenti ügyleteket hajtja végre, akkor nem kell aggódnia amiatt, hogy meghaladja a készpénzes tranzakciókra vonatkozó korlátozást vagy felső határt.
6.cikkely
Tilos az 1. cikk (1) bekezdésében említett személyeknek bármilyen előnyt biztosítani az ügyfeleknek készpénzes fizetésekért.
Magyarázat
Tilos bármilyen előnyt, kedvezményt vagy bónuszt nyújtani az ügyfeleknek azért, mert készpénzben fizetnek.
Más szavakkal, nem ha egy ügyfél készpénzben szeretne fizetni egy szolgáltatásért vagy termékért, a szolgáltatónak vagy eladónak nem szabad különleges kedvezményt, ajándékot vagy bármilyen más előnyt nyújtania neki a készpénzes fizetés miatt.
Példa:egy üzletben egy laptopot árusítanak 2.000 lejért. Egy ügyfél belép az üzletbe és érdeklődik, hogy ha készpénzben fizet a laptopért, kap-e kedvezményt vagy ajándékot. Az eladó válasza, hogy a készpénzes fizetés miatt nem adhat semmilyen extra kedvezményt vagy ajándékot, tehát az ár marad 2.000 lej, függetlenül a fizetési módtól.
7.cikkely
Azoknál a személyeknél, akiket az 1. cikk (1) bekezdésében említenek, és akik több pénztárt működtetnek, az 3. cikk (1) bekezdés a) és b) alpontjában, valamint az 4. cikk (1) bekezdésében meghatározott határértékek minden egyes pénztárra külön-külön vonatkoznak.8. cikkely
A jogi személyek fióktelepei, amelyek rendelkeznek saját pénztárral és/vagy bankszámlával egy hitelintézetnél, megfelelően alkalmazzák a jelen fejezet rendelkezéseit.
Magyarázat
Ha több munkapontom van, akkor a befizetési limit külön-külön vonatkozik minden pénztárra.
Másrészt, amennyiben egy fióktelep saját pénztárral rendelkezik, saját pénztárnaplót vezet, saját bankszámlája van, akkor rá külön érvényes az 50.000 lejes pénztárhatár. Ha viszont nem vezet saját pénztárnaplót, akkor a kifizetései a cég fő pénztárnaplójába kerülnek be és a cégre fog vonatkozni egy egységes pénztárkorlát.
9.cikkely
(1) Az 1. cikk (1) bekezdésében említett személyek esetében, ha olyan számlákat stornóznak, amelyek visszaküldött árukhoz és/vagy nem nyújtott szolgáltatásokhoz kapcsolódnak, és amelyek értéke meghaladja az 1.000 lejt, illetve a cash and carry típusú üzletek esetében a 2.000 lejt, az ezzel kapcsolatos összegek a következő módon téríthetők vissza: legfeljebb 1.000 lej, illetve 2.000 lej készpénzben, az ezen összegeket meghaladó összegek pedig csak nem készpénzes fizetési eszközökkel téríthetők vissza.
(2) Amennyiben magánszemélyek árut küldenek vissza és/vagy szolgáltatásokat nem vesznek igénybe, az ezzel kapcsolatos összegeket legfeljebb 5.000 lejig készpénzben lehet visszatéríteni 2024. december 31-ig, és 2.500 lejig 2025. január 1-jétől kezdődően. Az ezen összegeket meghaladó összegek csak nem készpénzes fizetési eszközökkel téríthetők vissza.
Magyarázat
A cikkely korlátozza a készpénzes visszatérítések összegét is. Tehát ha visszaviszem a terméket az üzletbe, ugyanolyan feltételek mellett adhatja vissza a pénzt, ami rám is vonatkozott a termék megvásárlásakor: ha cégként küldtem vissza az árut, maximum 1.000 lejt adhatnak vissza készpénzben, ha viszont magánszemélyként, akkor 5.000 lejt (2025-től 2.500 lejt).
10. cikkely:
Készpénzes bevételek és kifizetések magánszemélyek között, amelyek nem azokon az bevételeken és kifizetéseken alapulnak, amelyeket a Román Nemzeti Bank által engedélyezett vagy egy másik Európai Unió tagállamában engedélyezett és a Román Nemzeti Banknak bejelentett fizetési szolgáltatásokat nyújtó intézményeken keresztül hajtanak végre, az ingatlanok vagy jogok tulajdonjogának átruházása, szolgáltatások nyújtása eredményeként, valamint kölcsön adása/visszafizetése esetén naponta legfeljebb 10.000 lej/tranzakció erejéig lehetséges 2024. december 31-ig, és 5.000 lej/tranzakció erejéig 2025. január 1-jétől kezdődően. Tilos a tranzakciók készpénzben történő részletekben történő beszedése és kifizetése, amennyiben a tranzakció értéke meghaladja a 10.000 lejt 2024. december 31-ig, és a 5.000 lejt 2025. január 1-jétől kezdődően, valamint egy 10.000 lejnél nagyobb tranzakció darabolása 2024. december 31-ig, és egy 5.000 lejnél nagyobb tranzakció darabolása 2025. január 1-jétől kezdődően
Magyarázat
Fizikai személyek közötti készpénzes kifizetések 2024. december 31-ig 10.000 lej/tranzakcióra, 2025. január 1-jétől pedig 5.000 lej/tranzakcióra lesznek korlátozva.
A jogszabály tiltja az olyan kiskapuk használatát, mint a nagyobb összegek részletekbe bontása vagy egy tranzakció több kisebbre bontása a limit megkerülése érdekében.
Példa
1. János szeretné eladni használt autóját barátjának, Petinek 15.000 lejért. Decembertől fontolgatják az üzletet. Az új szabályok szerint legfeljebb 10.000 lej cserélhet gazdát egy tranzakció során, tehát nem tudják az összes pénzt egy alkalommal átadni készpénzben. A jogszabály tiltja azt is, hogy a tranzakciót két részre bontsák (pl. két 7.500 lejes részletben), hogy megkerüljék a szabályokat. Ebben az esetben alternatív megoldásként Jánosnak és Petinek egy részt készpénzben, a többit pedig átutalással vagy egyéb nem készpénzes módon kell rendezniük.
2. 2025-ben Anna egy régi bútor szettet szeretne eladni Zsoltnak 6.000 lejért. Mivel az új évben a tranzakciós limit csak 5.000 lej, Anna nem veheti át az összeg egészét készpénzben egy tranzakció során. És mivel a jogszabály tiltja az összegek "darabolását", Anna és Zsolt nem oldhatják meg az üzletet azzal, hogy két 3.000 lejes tranzakciót hajtanak végre. Ebben az esetben is egy részt készpénzben, a többit pedig egy másik fizetési móddal (pl. átutalás) kell rendezniük.
11. cikkely
(1) Az 1. cikk (2) bekezdésében említett személyeknek tilos az 1. cikk (1) bekezdésében és az 8. cikkben említett személyeknek olyan készpénzösszegeket kibocsátani, amelyek meghaladják az 3. cikk (1) bekezdés c) alpontjában meghatározott limitet minden egyes személyre és tranzakcióra vonatkozóan, az 5. cikkben meghatározott műveletek kivételével.(2) Az 1. cikk (1) bekezdésében és az 8. cikkben említett személyeknek tilos olyan készpénzfelvételi kérelmek darabolása, amely az 3. cikk (1) bekezdés c) alpontjában meghatározott limit túllépéséhez vezet.
(3) Az 1. cikk (1) bekezdésében említett személyek átutalhatják az összegeket saját számlájukról magánszemélyek számlájára a fizetők által bemutatott jogos törvényi dokumentumok alapján.
(4) Az (3) bekezdés rendelkezéseinek kivételével, ha a műveleteket távoli hozzáférésű fizetési eszközökkel hajtják végre, az 1. cikk (1) bekezdésében említett személyek átutalhatják az összegeket saját számlájukról magánszemélyek számlájára, feltéve, hogy a fizetők nyilvántartásában léteznek jogos törvényi dokumentumok.
Magyarázat
A cikkelyben legfontosabb szabály az, hogy akár a vállalkozások, akár a magánszemélyek esetében tilos a készpénzfelvétel feldarabolása.
12. cikkely
(1) Az 1. cikk (1) bekezdés, az 3. cikk (2) és (3) bekezdés, az 4. cikk (1) és (2) bekezdés, az 42. cikk (1) bekezdés, valamint a 9. és 10. cikkek rendelkezéseinek nem betartása szabálysértést jelent, hacsak nem olyan körülmények között történtek, hogy a büntetőjog értelmében bűncselekménynek minősülnek. Ezt a szabálysértést, a 2/2001-es kormányrendelet 8. cikkétől eltérően - amely a szabálysértések jogi rendszeréről rendelkezik, és amelyet a 180/2002-es törvénnyel, későbbi módosításokkal és kiegészítésekkel jóváhagytak -, a bevétel/kifizetés, illetve a kasszában tartott összeg 25%-ának megfelelő büntetéssel sújtják, ami az ebben a fejezetben meghatározott határértéket meghaladja minden művelet típusára vonatkozóan, de legalább 500 lej.(2) Az 6. cikk és az 11. cikk (1)-(4) bekezdéseinek rendelkezéseinek nem betartása szabálysértésnek minősül, és 15.000 és 20.000 lej közötti bírsággal büntetik.
Magyarázat
Amennyiben valaki a törvény előírásait nem tartja be, a kiszabható büntetés a bevétel/kifizetés, vagy a kasszában tartott összeg 25%-a, amennyiben az meghaladja a törvényben meghatározott határértéket.
Azonban a büntetés mértéke sosem lehet kevesebb 500 lejnél.
December 15-én jelent meg a "salátatörvénynek" is nevezett 115/2023-as sürgősségi kormányrendelet, ami a készpénz tranzakciókkal kapcsolatosan is tartalmaz változásokat.
Az 98/2023-as sürgősségi kormányrendelettel enyhébb készpénzhasználat korlátozó intézkedések lesznek november 11-től érvényben.
A ma közzétett jogszabály tervezetet remélhetőleg szombat előtt jóváhagyják. Vannak viszont olyan korlátozások, amik megmaradnak